Bianca Andreescu a spulberat-o pe Eugenie Bouchard

Bianca Andreescu a obținut, sâmbătă dimineață, o nouă victorie spectaculoasă. Într-o confruntare a celor mai bine clasate tenismene din Canada, adolescenta de origine română a învins-o categoric pe Eugenie Bouchard. 6-2, 6-0 a fost scorul partidei din cadrul sferturilor de finală ale turneului de la Newport Beach, dotat cu premii în valoare totală de 125.000 de dolari. Doar 53 de minute a durat partida dintre tenismena în vârstă de 18 ani și fostul număr 5 WTA. În semifinalele de la Newport Beach, Bianca Andreescu o va întâlni pe favorita numărul 2, nemțoaica Tatjana Maria. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Jessica Pegula și Lauren Davis. La începutul acestui an, Bianca Andreescu a jucat finala turneului de la Auckland, pierdută însă în fața Juliei Goerges. Pe traseu, le-a învins, printre altele, pe Caroline Wozniacki și Venus Williams.