BEIJING 2022. Pe cine A ÎNVINS Timea Lörincz în cursa de schi fond clasic 10 kilometri?!… UPDATE. România, în top 10!

UPDATE. Proba olimpică de sanie ștafetă s-a disputat astăzi. Echipa României, cu Raluca Strămăturaru, Valentin Crețu și duo-ul Marian Gîtlan – Darius Șerban s-a clasat pe locul 9, din 14. Germania a luat „aurul”, Austria, „argintul”, iar Letonia, „bronzul”.

…………………………………………………………………………………………………..

Tocmai s-a încheiat proba olimpică feminină de schi fond 10 kilometri clasic. Victoria i-a revenit „la mustață” norvegienei Therese Johaug, cea care a câștigat și cursa olimpică de skiatlon. Două finlandeze au completat podiumul, Kerttu Niskanen (+0.4 sec.) și Krista Parmakoski (+31.5).

Timea Lörincz (foto), reprezentanta României, originară din Gheorgheni, a terminat a 85-a, la 9.09.0 minute diferență de ocupanta locului 1. În spatele, până la a 97-a poziție, s-au clasat sportive din țări precum Argentina, Turcia, Grecia ori Ungaria.

De remarcat că „tricolora” a fost întrecută și de o performeră din Brazilia, și de una din Mongolia.

Altfel, în proba masculină de dublu sanie, echipajul României a ocupat a 14-a poziție, din 17.