Bayern Munchen, campioană pentru a șaptea oară consecutiv

Bayern Munchen și-a îndeplinit misiunea în ultima etapă, impunându-se cu 5-1 în fața celor de la Eintracht Frankfurt, și a câștigat pentru a șaptea oară consecutiv titlul de campioană în Bundesliga. Coman a deschis scorul după doar patru minute pentru bavarezi, iar Gnabry a mai înscris un gol înaintea pauzei, însă reușita sa nu a fost validată pentru o poziție de offside în care se afla Lewandowski.
Haller (intrat la pauză) a egalat pentru oaspeți în minutul 50 și a reînviat speranțele Borussiei Dortmund, însă Alaba (’53), Renato Sanches (’58) au adus liniștea în tabăra bavarezilor. Intrați pe teren în repriza secundă, Ribery (’72, o scăriță după ce a trecut prin apărarea adversă) și Robben (’78) au marcat ultimele goluri în tricoul celor de la Bayern Munchen.
Bayern Munchen a câștigat pentru a 29-a oară titlul de campioană a Germaniei.