ATP Cincinnati. Rafael Nadal, eliminat în sferturi

Cap de serie numărul unu, Rafael Nadal s-a oprit în sferturile turneului Masters de la Cincinnati, ibericul fiind depăşit în două seturi, scor 6-2, 7-5, de australianul Nick Kyrgios (23 ATP), „băiatul rău” al circuitului ATP. Meciul a durat o oră şi 22 de minute. De menționat că cei doi jucători au mai disputat, tot în cursul zilei de vineri, și partidele din optimile de finală, reprogramate din cauza ploii.
În ciuda acestui eșec, Rafael Nadal va urca, începând de luni, pe prima poziție a clasamentului ATP. Campionul iberic, care are în palmares 15 titluri de Mare Șlem, a ocupat ultima oară fotoliul de lider mondial în iulie 2014.
Nick Kyrgios (22 de ani) atinge pentru a treia oară în cariera sa semifinalele unui turneu Masters 1.000, urmând să înfrunte sâmbătă un alt jucător spaniol, David Ferrer (locul 31 ATP).