Atletico Madrid câștigă Supercupa Europei

Atletico Madrid este noua dețînătoare a Supercupei Europei, trupa lui Simeone reușind să câștige trofeul în fața marii rivale din capitala Spaniei, Real Madrid. Scorul final a fost 4-2, cei de la Atletico marcând golurile victoriei în prelungiri. Partida disputată în capitala Estoniei, Tallin, și care l-a avut pe margine, ca arbitru de rezervă, pe românul Hațegan, a început incredibil, cu un gol în primul minut. Diego Costa și-a prelungit excelent un balon cu capul pe spate, l-a preluat apoi în careul advers și a înscris cu un șut dintr-un unghi imposibil. Realul a egalat în minutul 27, atunci când Benzema a trimis simplu în plasă balonul centrat foarte bine de Bale și a preluat conducerea după o oră de joc, după ce Ramos a marcat dintr-un penalti. Iertat de eliminare în partea secundă, Diego Costa a reușit dublă în minutul 79. Cum nici o formație nu a mai înscris, „centralul” a trimis partida în prelungiri. Primele minute suplimentare au aparținut Realului, însă apoi Atletico a lovit decisiv. Saul a marcat pentru 3-2 cu un șut excelent, din interiorul careului,  iar Koke l-a copiat după câteva minute.