Astra Giurgiu, cu un pas în play-off

Astra Giurgiu a învins FC Botoșani, scor 2-1, într-un meci din etapa a 22-a din Liga 1, ultima din 2017. Giurgiuvenii au deschis scorul foarte repede, în minutul 9, după un penalti transformat fără emoții de Alex Ioniță. Din minutul 30, Astra a rămas însă în inferioritate numerică, atacantul Abang văzând direct cartonașul roșu pentru o intrare cu talpa asupra lui Burca. În superioritate numerică, cei de la FC Botoșani au reușit să obțină egalarea în minutul 64, după un gol al lui Mihai Roman, tot din penalti. Totuși, Astra a obținut victoria în zece oameni, după reușita lui Belu-Iordache din minutul 85.
În urma acestui rezultat, Astra urcă pe locul 4 și are 37 de puncte, în timp ce FC Botoșani este pe 5, cu 34 de puncte și riscă să iasă din play-off. Moldovenii au trei înfrângeri la rând în acest moment.