Arsenal a cucerit Supercupa Angliei

În fața a 83.325 de spectatori, azi, pe stadionul Wembley, Arsenal a câștigat Supercupa Angliei la fotbal (Community Shield), care în mod tradițional deschide sezonul, învingând-o pe Chelsea după executarea loviturilor de departajare cu 4-1 (1-1 la finalul timpului regulamentar de joc). Moses a deschis scorul pentru campioana en titre Chelsea imediat după pauză (min.47), iar Kolasinac a egalat în finalul meciului (min.81). Meciul a fost fără prelungiri, cele două echipe trecând direct la executarea loviturilor de departajare. Portarul Courtois și Morata au ratat loviturile lor pentru Chelsea, în timp ce Walcott, Monreal, Oxlade-Chamberlain și Giroud au reușit execuțiile lor pentru „tunari”. Arsenal va începe noul sezon în Premier League vinerea viitoare, cu meciul de pe teren propriu cu Leicester.