Ar fi o minune ca Super Dan să evite retrogradarea

Gruparea lui Dan Petrescu din campionatul Chinei pare să se scufunde din ce în ce mai adânc în subsolul clasamentului, șansele pentru a scăpa de retrogradare fiind acum minime. În meciul din runda curentă, Guizhou Zhicheng a fost umilită de Changchun Yatai, scor 0-3, după 90 de minute în care elevii lui Super Dan au jucat și în 10 oameni. Han Pengfei a fost eliminat la oaspeți în minutul 53, iar golurile au fost marcate de Ighalo din penalti în minutul 36, Pejcinovic (51) și Mierzejewski (83). Zhicheng rămâne și acum ultima clasată în China, după 22 de etape, cu 12 puncte, la 8 puncte de echipa care se salvează. Mai sunt doar 8 etape de disputat în campionatul asiatic și e greu de crezut că Petrescu o mai poate salva pe Guizhou. De la numirea pe banca tehnică în China, Petrescu a bifat doar 2 victorii.