Bolile tropicale dengue și chikungunya ar putea deveni permanente și în Europa

Bolile tropicale dengue și chikungunya ar putea deveni permanente și în Europa, atenționează autorii unui studiu.
Un studiu recent publicat în The Lancet Planetary Health scoate în evidență efectele schimbărilor climatice asupra migrației țânțarilor tigru spre regiunile nordice ale continentului.
Potrivit studiului, în 2024 – cel mai cald an din istorie – Europa a înregistrat 304 cazuri de dengue, depășind totalul cazurilor din ultimii 15 ani. Italia, Croația, Franța și Spania au raportat deja focare semnificative, notează Politico.
„UE trece de la epidemii sporadice de boli transmise de țânțarii Aedes la o stare endemică”, avertizează autorii studiului.
Statisticile Centrului European de Prevenire și Control al Bolilor confirmă tendința alarmantă: 130 de cazuri de dengue contractate local în UE/SEE în 2023, față de doar 71 în întreaga perioadă 2010-2021.
Virusurile, transmise prin înțepătura țânțarilor, provoacă simptome severe precum febră înaltă, dureri intense de cap și corp, greață și erupții cutanate, putând fi chiar fatale.
În scenariile climatice pesimiste, răspândirea dengue și chikungunya ar putea crește de cinci ori până în 2060 față de rata actuală, pe măsură ce țânțarii tigru își extind teritoriul în Europa, potrivit stiripesurse.ro.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.


„Experții” care au „studiat” și lucovidu!?
Care au aprobat injecțiile „sigure și eficiente”?
De bolile astea se mai poate vindeca omul. Dar de prostia, jigodismul, cretinitatea georgist simionist rusofil putinista niciodata. Dovada iata, latraul putinist homalau barbughei, mare latrinist mancator din latrine.
Vă povesteam de dozele ,,sigure și eficiente”, așa-i?
No, puteți vedea în comentariul cobaiului cu pseudonimul ,,vilighei” efectele acestora.
Văd, cu părere de rău, că încă nu s-a molipsit de boala aia nouă, ,,deces subit”. Dar o veni ea.