PLAN. În perspectiva preluării spitalelor, CJ Brașov discută despre o strategie privind managementul asistenței medicale

Ședința de plen a Consiliului Județean Brașov, convocată ieri, s-a desfășurat într-o notă mult mai calmă decât până în prezent.
Cel mai important subiect de pe ordinea de zi a fost inițierea demersurilor pentru redresarea sistemului de sănătate brașovean.
Astfel, consilierii județeni au convenit constituirea unei comisii care în următoarea lună să facă propuneri și să stabilească proiectele necesare ridicării calității actului medical.
Președintele CJ, liberalul Aristotel Căncescu, a spus că administrația județeană va trebui să preia unitățile spitalicești și să „proiecteze o strategie de funcționare, coordonare și control a managementului asistenței medicale”. Sursa citată a reclamat faptul că, în momentul de față, starea spitalelor brașovene este una deplorabilă, neexistând resursele financiare pentru o bună funcționare, precum și că lipsesc chiar dotări și consumabile uzuale: „Aș dori să uităm ce culoare politică avem în rezolvarea acestei probleme. Putem să ne războim politic în cazul altor investiții!”. La rândul său, vicepreședintele CJ, Ion Ochi (PSD), a afirmat că strategia pentru sănătatea brașoveană „trebuie să implice pe viitor și partenerii sociali din domeniu. Putem prelua spitalele și le putem gestiona cu un efort financiar minim, fiindcă mare parte din sume vor veni direct de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Trebuie să facem și să aplicăm proiecte pe termen scurt, dar și mediu și lung, respectiv să avem în vedere cel puțin 20 de ani. La Brașov ne confruntăm o rată crescută a mortalității, precum și a bolilor cardiovasculare, reumatologice, infecțioase și chiar neuro. Și medicii vor descentralizare, fiindcă în afară de administrația județeană, în unele localități vor putea avea relații directe cu primăriile și nu vor mai depinde de Ministerul Sănătății”.
Și vicepreședintele Attila Kovacs a arătat că se impunea descentralizarea, „fiindcă în aceste condiții putem noi să rezolvăm o serie de probleme”.
„Sistemul actual este unul bolnav!”
Consilierii Aurel Ionel și Dorin Neculoiu (ambii medici de profesie) au arătat că „sistemul actual este unul bolnav și ar putea fi redresat prin descentralizare, prin ruperea lui de sub autoritatea ministerului de resort. Astfel, vor putea fi stimulați tinerii medici, în special cei din mediul rural”. Democrat-liberalul Ion Marcu a spus că grupul PD-L din plenul CJ Brașov va sprijini orice demers și a ținut să reamintească faptul că prin programul guvernamental „Case pentru specialiști” pot fi asigurate condițiile atragerii de medici în localitățile din județ.
Sediile unor spitale sunt improprii
În final, președintele CJ a ținut să-și prezinte opinia despre cum ar trebui gândită o strategie de viitor, explicând că în condițiile în care numeroase dintre spitalele din municipiul Brașov funcționează în spații improprii, construite în alte scopuri (cum ar fi cel de Pneumoftiziologie, cel de Dermato-Venerice, de Neurologie etc.), „ar trebui să investim în modernizarea Spitalului Clinic Județean, precum și în realizarea integrală a unei unități medicale moderne, cu 500 de paturi. Ar fi suficient acest lucru pentru a nu mai avea probleme. Clădirile vechi ar trebui vândute, iar banii investiți în sănătate. Și în județ avem de-a face cu unități spitalicești în ruină sau cu dotări rudimentare. Am, deja, un plan privind atragerea de fonduri, inclusiv de la Uniunea Europeană”.
Potrivit deciziei consilierilor județeni, a fost formată o comisie, din care fac parte nouă aleși – câte trei de la PNL și PD-L, doi de la PSD și unul de la UDMR – care în decurs de o lună va trebui să prezinte o analiză asupra situației actuale și să facă propuneri pentru remedierea problemelor.
Investiții la limită
Consilierii județeni brașoveni au aprobat în ședința de plen de ieri și două proiecte de hotărâre privind modernizarea Spitalului Clinic Județean de Urgență și a celui Clinic de Copii. Primul obiectiv va fi inclus într-un program-pilot de reabilitare termică, iar pentru cel de-al doilea au fost alocate fonduri în valoare de 22.000 de lei pentru reparații la conductele de apă. (C.D.)
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.





