Politic

Brașovul se înfrățește cu Cracovia

Brașovul se înfrățește cu Cracovia

Primarul George Scripcaru a primit astăzi vizita oficială a Excelenței Sale, Domnul Pawel Soloch, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Polonia, cu care a discutat proiecte de colaborare în domeniul economic, turistic și cultural, mai ales despre proiectul înfrățirii Brașovului cu Cracovia.
Oficialul polonez a venit în Brașov la invitația primarului George Scripcaru, pentru a participa la Zilele Brașovului. În acest context, domnul ambasador, care se află pentru prima dată în orașul nostru, s-a declarat deosebit de încântat că a avut ocazia de a participa la evenimente și de a cunoaște Brașovul chiar în timpul unei tradiții definitorii pentru identitatea orașului, mai ales că a asistat nu doar la paradă, ci a luat parte, alături de soția sa, și la tradițiile grupurilor de juni de la Pietrele lui Solomon.
De altfel, Excelența Sa a declarat că Brașovul este din ce în ce mai cunoscut în Polonia, iar numărul de turiști polonezi care vizitează Brașovul crește semnificativ de la an la an, lucru observabil atât pe stradă, cât și prin numărul de polonezi care trec pe la consulatul onorific deschis la Brașov.
În privința înfrățirii cu Cracovia, oficialul polonez și-a declarat sprijinul nemijlocit, cu atât mai mult cu cât în opinia sa, ambele orașe au foarte multe puncte în comun, inclusiv faptul că sunt orașe înfrățite cu Nuremberg.
La întâlnire au mai participat domnul Consul Onorific al Consulatului Onorific al Republicii Polone în Brașov, Janusz Szaliński, de asemenea un sprijin important al proiectului de înfrățire între Brașov și Cracovia, iar de partea română, viceprimarii Dan Ghiță și Lucian Patrașcu, precum și consilierul local Cătălin Anton.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

0 0 voturi
Evaluarea articolului
Abonaţi-vă
Anunțați despre
0 Comentarii
Cel mai vechi
Cel mai nou Cele mai votate
Păreri in linie
Vezi toate comentariile
Back to top button