Singuri împotriva tuturor. „Lupii”, victorie în ciuda federaţiei lui Nagy Attila şi Alexandru Dedu. Într-o ţară normală, cei doi ar fi demisionat până acum

Singuri împotriva tuturor. „Tocată” de Federaţia Română de Hochei pe Gheaţă, condusă de Attila Nagy şi de… Alexandru Dedu, care a făcut un regulament împotriva campioanei României, Corona Braşov a debutat cu o victorie entuziasmantă în grupa D a turului 2 al Cupei Continentale, 4-3 cu HK Mogo, campioana Letoniei.

Singuri împotriva tuturor. FRHG, din a cărei conducere – vicepreşedinte – face parte şi managerul Coronei, Alexandru Dedu, plătit regeşte din banii braşovenilor, a scris pe genunchi un regulament pentru Campionatul Naţional, care obligă echipele să joace cu doar trei stranieri. Lăsând la o parte că regulamentul interzice drptul la muncă pentru mai mulţi jucători care au contracte, lucru neacceptat într-o lume normală, regulamentul o obligă pe campioana României, care momentan este Corona Braşov, să joace cu doar 3 stranieri în Cupa Continentală, competiţie organizată de IIHF, unde fiecare echipă evoluează după regulamentele din propria ţară. Pentru că a fost părtaş la acest regulament, făcut împotriva intereselor echipei pe care o conduce, Alexandru Dedu ar trebui să demisioneze imediat din funcţia pe care o are la Corona Braşov. Sau, dacă demisia de onoare nu e o opţiue pentru conducătorul care nu a reuşit să pună un sponsor privat pe tricourile echipelor clubului, poate ca el va fi demis pentru că şi din cauza lui „lupii” au un lot decimat în Cupa Continentală.

Singuri împotriva tuturor. Observând că au greşit crunt, oficialii federaţiei, reuniţi la Braşov au petrecut ore multe în spatele uşilor închise şi au încercat să o repare pe ultima sută de metri. Doar că la IIHF nu merge cu astfel de prostii. Chiar dacă FRHG a emis un comunicat aiuritor, în care anunţa că în Cupa Continentală Corona va putea trimite pe gheaţă toţi stranierii, IIHF nu i-a băgat în seamă pe Nagy, Dedu&Co. Astfel, când au văzut foaia de joc a Coronei pentru meciul cu Riga, oficialii IIHF au intervenit şi le-au transmis braşovenilor că dacă vor folosi mai mult de trei stranieri vor pierde meciul cu 0-5.

Singuri împotriva tuturor. Astfel, antrenorul Dave MacQueen s-a conformat şi Corona a jucat cu doar trei stranieri, Levin, Piche şi VanWormer.

Singuri împotriva tuturor. Corona, victorie superbă cu HK Mogo

Meciul cu HK Mogo a fost unul incredibil. „Lupii” au reuşit o remontada de senzaţie şi în final s-au impus cu 4-3, după prelungiri. Prima repriză a fost a letonilor, care s-au desprins la 2-0, Bucenieks şi Ozolins marcând după două greşeli în apărarea braşoveană. Zagidullin a redus din handicap în startul reprizei a doua, dar oaspeţii s-au dus din nou la două lungimi în faţă după ce Ozolins a transformat o lovitură de pedeapsă. Ai noştri au revenit însă în joc în doar două minute, Levin şi Skachkov restabilind egalitatea cu golurile marcate în minutele 12 şi 14. Până la final nu s-a mai marcat, astfel că s-a intrat în prelungiri, unde Levin a marcat un gol evident, însă cei doi arbitri au lăsat jocul să continue. După vreo 3 minute, când jocul a fost oprit, după consultarea imaginilor video, golul a fost validat şi Corona s-a impus cu 4-3.

Singuri împotriva tuturor. Tot astăzi, Ferencvaros a învins-o pe Energija Elektrenai, 6-0. Mâine, Corona şi Ferencvaros vor fi faţă în faţă în meciul care, cel mai probabil, va decide câştigătoarea grupei. Corona va avea din nou handicapul oferit de FRHG.