Euro 2024. România, imperială! Scor cu Ucraina / Ce a scris L’Equipe

Euro 2024. România a jucat astăzi fantastic în primul meci al grupei E de la turneul final din Germania, spulberând Ucraina, care are în lot fotbaliști mult mai bine cotați.

Cei 35.000 de români aflați în tribunele stadionului din München i-au împins realmente de la spate pe „tricolori”, injectându-i cu moral.

„Surprinzătoarea Românie!”, a titrat L’Equipe în cronica meciului. Despre golul lui Nicolae Stanciu, din minutul 29, jurnaliștii francezi ai prestigiosului cotidian de sport au spus că a fost „fantastic”. Este drept, execuția căpitanului nostru a fost de vis, dar și portarul Lunin (Real Madrid) are partea sa de vină.

Apoi, pe finalul reprizei, Stanciu – declarat omul partidei – a lovit bara din corner, pentru ca românii să-și continue marșul triumfal în repriza a doua.

În minutul 53, Răzvan Marin a făcut 2-0, șutând de la distanță, după o acțiune plecată de la Drăguș și continuată de Man, Lunin neavând replică. Apoi, Drăguș a dus scorul la proporții nebănuite, 3-0, reluând din apropiere după alte 5 minute.

Euro 2024

Ucrainenii au încercat să marcheze golul de onoare, însă n-au reușit, siderați de hora românilor, net superiori, în timp ce minunata galerie a noastră cânta în tribune „Deșteaptă-te române”.

„După nașterea fetițelor, e cea mai frumoasă zi de viața mea!”, a declarat, printre altele, Nicolae Stanciu, urmărit din tribune (și) de Cosmin Contra, antrenorul său de la Damac.

Urmează, pentru „tricolori”, partida cu Belgia, iar șansele pentru calificarea noastră din faza grupelor la Euro 2024 s-au mărit considerabil.