Expres

Turnuri, Catedrale și Hoteluri: Se transformă Centrul Civic al Brașovului în „City-ul” de sub Tâmpa sau într-un eșec urbanistic?

Centrul Civic al Brașovului, un spațiu rămas ani de zile într-o semi-amorțire urbanistică, dominat de clădiri administrative și terenuri virane folosite drept parcări improvizate, se află în fața unei transformări radicale. PUZ-ul actual permite acolo construcții de anvergură: de la zgârie-nori și o mega-catedrală, până la noi unități de cazare de mari dimensiuni.

Cea mai recentă piesă de pe tabla de șah a dezvoltării imobiliare este proiectul grupului Continental Hotels. Compania deține un teren de 1.500 mp în parcarea de lângă ANAF – cumpărat cu 1,5 milioane de euro – unde intenționează să ridice un hotel cu 150 de camere.

Deși proiectul este înghețat momentan din cauza instabilității economice și a lipsei de predictibilitate fiscală menționate de fondatorul Radu Enache – Detalii, AICI, dezbaterea publică rămâne aprinsă. Brașovenii sunt divizați: este această aglomerare de funcțiuni (hotel, catedrală, birouri) o evoluție firească sau o sufocare a orașului?

Argumente PRO: De ce are Brașovul nevoie de acest proiect?

  • Modernizarea unui „mahalale moderne” administrative: În prezent, zona din jurul ANAF și spre viitoarea catedrală este fragmentată, folosită haotic ca parcare și lipsită de o estetică urbană coerentă. Un hotel de lanț internațional ar aduce rigoare arhitecturală și ar moderniza aspectul zonei.
  • Infuzie de capital și turism de afaceri: Centrul Civic nu trebuie să fie doar un nod de trafic, ci și un motor economic. Un hotel de 150 de camere poziționat strategic lângă instituții publice și viitoarele clădiri de birouri ar atrage turismul de business, segment unde Brașovul încă suferă în comparație cu Clujul sau Timișoara.
  • Crearea de locuri de muncă și taxe la bugetul local: O investiție de o asemenea anvergură generează locuri de muncă directe și indirecte, plus venituri consistente la bugetul municipiului prin impozite și taxa hotelieră.

Argumente CONTRA: De ce se opun cetățenii?

  • Sufocarea traficului și dispariția parcărilor: Zona ANAF este deja un coșmar logistic la orele de vârf. Transformarea unei parcări de suprafață într-un hotel masiv va pune o presiune uriașă pe infrastructura rutieră și așa deficitară a Centrului Civic.
  • „Ghiveciul” urbanistic (Hotel lângă Catedrală): Suprapunerea funcțiunilor creează controverse. În cadrul dezbaterilor publice organizate de opoziția politică locală (USR), cetățenii au reclamat lipsa de viziune: un hotel de tranzit, o catedrală monumentală și clădiri înalte de birouri, toate înghesuite în același perimetru, fără spații verzi tampon.
  • Piedică pentru regenerarea verde: Mulți brașoveni își doresc ca puținele spații libere din Centrul Civic să fie transformate în parcuri sau zone pietonale, nu în noi „mamuți” de beton și sticlă.

Previziuni de viitor: Ce urmează pentru Centrul Civic?

Dezvoltarea acestei zone nu se va produce peste noapte, iar „înghețul” temporar anunțat de Continental Hotels oferă orașului un moment de respiro, dar și un avertisment.

  1. Dezvoltarea va fi dictată de „miza politică” și fiscală: Până când guvernul nu va oferi stabilitate fiscală, marii investitori vor sta în expectativă. Acest lucru înseamnă că Centrul Civic va rămâne în stadiul actual pentru încă cel puțin 1-2 ani.
  2. Presiunea publică va crește: Dezbaterile inițiate la nivel local arată că brașovenii nu mai acceptă proiecte imobiliare fără consultare reală. Viitoarea administrație va fi obligată să renegocieze PUZ-ul sau să impună condiții extrem de dure constructorilor (parcări subterane masive, obligația de a amenaja spații verzi).
  3. Efectul de domino: Dacă proiectul Continental va demara în cele din urmă, el va accelera și restul construcțiilor din zonă (inclusiv catedrala și clădirile tip zgârie-nori). Centrul Civic va deveni, ireversibil, noul centru financiar-turistic al Brașovului, mutând polul de interes dinspre Centrul Istoric spre zona modernă.

Concluzia? Brașovul se află la o răscruce. Centrul Civic va deveni fie un exemplu de reconversie urbană de succes, adaptat secolului XXI, fie o zonă supraaglomerată, unde interesele imobiliare au lăsat în plan secund calitatea vieții locuitorilor. Deocamdată, economia a pus proiectul pe pauză, dar discuția rămâne deschisă.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button