Expres

Medicul Amin Zhara: „Nu tăceți când puteți vorbi”

Medicul Amin Zhara: „Nu tăceți când puteți vorbi”

Amin Zahra, medicul palestinian care activează la SCJU Brașov, a transmis un mesaj în contextul alegerilor, prin care subliniază importanța votului și puterea de a decide.

M-am născut într-un loc unde votul nu există. Unde oamenii nu au voie să-și aleagă liderii, unde speranța într-o schimbare pașnică e un vis frânt. Sunt palestinian și știu cum e să trăiești fără libertate. De aceea, când văd cum în România, mulți aleg să nu voteze… mă doare. Voi aveți ceva ce noi nu avem: puterea de a decide. Un buletin de vot poate părea o simplă hârtie. Dar pentru unii dintre noi, e un simbol imposibil. Și mai dureros e când acest drept prețios e folosit pentru a susține ura, extremismul și dezbinarea. Voi aveți libertatea. Nu lăsați nepăsarea să o șteargă. Nu lăsați frica să o murdărească. Nu tăceți când puteți vorbi — cu inima, cu mintea, cu votul vostru. Democrația moare nu doar sub dictatură. Moare și în liniște, atunci când alegem să nu o mai prețuim”, a scris acesta pe pagina sa de facebook.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

0 0 voturi
Evaluarea articolului
Abonaţi-vă
Anunțați despre
3 Comentarii
Cel mai vechi
Cel mai nou Cele mai votate
Păreri in linie
Vezi toate comentariile
Barbu Gh.
3 luni în urmă

E părerea lui, e liber să și-o expună dar ce ne facem cu celălalt palestinian, arahatu!?
Când înfundă pușcăria ăla?

Willy Nicusor Dan Presedintele ALES!
Răspunde la  Barbu Gh.
3 luni în urmă

La tine este invers, nu latra cand poti sa iti tii botul inchis.

Back to top button