Expres

Liga I. FC Botoșani, out din play-off

• 26_247859.JPG
  • clasament2_247860.JPG

Viitorul a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-1, în ultimul meci al etapei cu un gol superb marcat în minutul 94 de Ciobanu. Moldovenii au deschis scorul după doar 10 minute, când Mihai Roman a transformat o lovitură de la 11 metri.
1-1: Ianis Hagi a marcat cu un şut din afara careului de 16 metri (min.38)
După acest rezultat, FC Botoșani a ieșit din calculele pentru play-off! Astra e calificată sigur, în timp ce Viitorul, Dinamo și Iași se vor duela pe două locuri. După acest rezultat, Viitorul ocupă locul 4, cu 41 de puncte, în timp ce FC Botoșani este pe locul 8, cu 36 de puncte. În ultima etapă a sezonului regulat, Viitorul se va deplasa la Iași, în timp ce FC Botoșani va primi vizita lui Gaz Metan Mediaș.