Expres

Doi polițiști BRAȘOVENI, pe podium la Campionatul MAI de JUDO (FOTO)

Doi polițiști brașoveni și-au făcut mândri colegii din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Brașov cu rezultatele pe care le-au obținut la Campionatul Național de Judo al Ministerului Afacerilor Interne -2019.

Este vorba despre agent șef principal de poliție Remus Radu, luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale, renumit deja pentru rezultatele obținute la concursurile de judo și agent de poliție Dumitru Dorobanțu, având domeniu de activitate Ordine Publică în cadrul Secției 4 Poliție Brașov.

Remus Radu este polițist la IJP Brașov de 14 ani, ultimii 11 fiind luptător în cadrul SAS. Victoria sa din acest an a fost obținută în urma concurării la categoria „+ 100 kg, vârsta + 45 ani”. Polițiștul brașovean este deținător a 12 titluri de campion și un titlu de vicecampion, obținute pe parcursul timpului la această competiție.

Prin rezultatele obținute, Remus Radu a contribuit la clasarea echipei Inspectoratului General al Poliției Române pe locul întâi.
Polițistul are un rol activ în ședințele de instruire pe linie de tactică polițienească, oferindu-le „lecții” colegilor săi.

Dumitru Dorobanțu este absolvent al Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr Câmpina”, promoția 2015, iar cariera și-a început-o, în același an, la IJP Brașov. În urma participării la Campionatul Național de Judo 2019, el s-a clasat pe locul al III-lea, la categoria „-100 kg, -35 ani”. Nu este prima dată când agentul participă la o competiție de acest fel și urcă pe podium.

Cât era elev al Școlii de agenți de poliție, Dumitru Dorobanțu a obținut locul I la categoria -90 kg (în anul 2014), apoi locul al II-lea la categoria -81 kg (în 2015), la Campionatul Național de Judo al școlilor de învățământ ale MAI.

De asemenea, în primul an de activitate în cadrul IJP Brașov, polițistul a obținut locul al III-lea la Campionatul Național de Judo al MAI la categoria -90 kg, -35 ani.