Expres

Cutremur lângă Brașov trei seri la rând

 

Un cutremur de mică magnitudinea a avut loc ieri seară, la ora 21:33:50 (ora locală a României), în zona seismică Vrancea – judeţul Buzău. Conform Institutului Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului, seismul a fost de 2,5 grade pe scara Richter şi s-a produs la adâncimea de 125 km.

„Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 69 km E de Braşov, 74 km NE de Ploieşti, 119 km S de Bacău, 121 km V de Brăila, 123 km V de Galaţi, 125 km N de Bucureşti, 147 km NE de Piteşti, 184 km E de Sibiu, 190 km N de Ruse, 201 km SV de Iaşi”, a informat INCDFP.

A fost a treia seară la rând în care s-a produs câte un seism în România, la nici 100 de kilometri de Braşov.

Marţi seară, la ora 20:13:00 (ora locală a României), s-a produs, în Vrancea, un cutremur cu magnitudinea ml 2.8, la adâncimea de 93 km. Acesta a avut loc la 72 km E de Brașov.

Luni seară, la ora 19:38:14 (ora locală a României), s-a înregistrat un cutremur de 2,8 grade pe scara Richter, în Vrancea, la adâncimea de 69 de km. Conform INCDFP, cutremurul s-a produs la 81 km distanţă de Brașov (detalii – AICI!).

CITIŢI ŞI:

Cutremur și în această seară, lângă Brașov

 


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

0 0 voturi
Evaluarea articolului
Abonaţi-vă
Anunțați despre
0 Comentarii
Cel mai vechi
Cel mai nou Cele mai votate
Păreri in linie
Vezi toate comentariile
Back to top button