Continuă lucrările de decolmatare a sistemului de canalizare, la Brașov
Continuă lucrările de decolmatare a sistemului de canalizare, la Brașov
Primăria Municipiului Brașov, în colaborare cu Compania Apa și Sistemul de Gospodărire a Apelor (SGA), continuă intervențiile pentru decolmatarea rețelei de canalizare afectate de ploile abundente de acum o lună.
Compania Apa și SGA decolmatează rețeaua de canalizare menajeră de pe strada Vasile Saftu (aprox 200 m) și supraplinul care deversează în pârâul Graft.
Compania utilizează un utilaj cu presiune pentru decolmatarea rețelelor mari, cu duze speciale pentru perforare, care permit străpungerea stratului de aluviuni. Utilajul poate fi manevrat inclusiv prin telecomandă, poate desfunda cu jet de apă la o presiune de până la 200 de bari și, concomitent, să aspire aluviunile. Are o capacitate de 12 mc în 4 bazine – dintre care două de recirculare a apei, după o filtrare printr-un sistem complex de filtre, și are o eficiență foarte mare, rezolvând situații altfel foarte dificile pentru o intervenție manuală.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

