Bătrânii ies în stradă pentru „dezghețarea” pensiilor

Reacțiile pensionarilor la deciziile nefavorabile ale guvernanților nu se lasă așteptate. Bătrânii sunt nemulțumiți că veniturile lor nu vor crește și îi acuză pe guvernanți că refuză neîntemeiat să respecte legea și să mărească punctul de pensie cu 100 de lei. Federația Națională a Sindicatelor Pensionarilor din România (FNSPR) a cerut Parlamentului și Guvernului respectarea Legii 250/2007 care prevede ca punctul de pensie să fie 45% din salariu mediu brut, în cazul unui refuz amenințând cu acțiuni radicale în acest an. „Dacă există voință politică, se găsesc resursele financiare pentru a se aproba legea în forma aprobată de Parlament. E treaba ministerului de Finanțe și a ministerului Muncii să găsească resurse”, a declarat președintele Federației, Preda Nedelcu. Acesta a subliniat că legea prin care este prevăzut că valoarea punctului de pensie trebuie să fie 45% din salariul mediu brut și-a produs deja efectele până în aprilie 2009, iar aceasta trebuie să continue să fie respectată și, dacă acest lucru nu se va întâmpla, valoarea punctului de pensie va fi de doar 39,9% din salariu mediu brut.
Preda Nedelcu a precizat că decizia de a menține cuantumul pensiilor la nivelul din luna octombrie 2009 în condițiile în care prețurile la produsele alimentare și utilități continuă să crească va afecta și mai mult puterea de cumpărare și nivelul de trai al pensionarilor. Vârstnicii au și alte revendicări nerezolvate de multă vreme. Pensionarii mai cer și impozitarea progresivă a drepturilor din pensie pentru sumele care depășesc 1.500 de lei, nu cu 16%, a celor de peste 1.000 de lei, iar contribuția de asigurări de sănătate să se plătească numai pentru sumele care depășesc 1.500 de lei, în loc de 1.000 de lei. În documentul care a fost deja înaintat Parlamentului și Guvernului, Federația Națională a Sindicatelor Pensionarilor a mai cerut majorarea ajutorului de deces pentru pensionari la două salarii medii brute pe economie (adică dublu față de cât este acum) și pentru membrii de familie la 75% din acesta, precum și asigurarea fondurilor necesare compensării medicamentelor pentru pensionari care au pensii de până la 700 de lei. De asemenea, Federația a solicitat și asigurarea de locuințe pentru familiile de pensionari care locuiesc în imobile naționalizate ce se retrocedează și interzicerea evacuării lor până la soluționarea cazurilor.
„Acțiuni radicale”
Preda Nedelcu a declarat că în cazul în care problemele pensionarilor nu vor fi soluționate, aceștia intenționează ca acțiunile lor „să fie radicale în acest an”.
El a mai spus că, în cursul săptămânii viitoare, toți președinții filialelor din țară se vor întruni pentru a decide modul în care vor acționa dacă Guvernul nu le va soluționa cererile.
Reprezentanții pensionarilor mai susțin că sunt dispuși să iasă în stradă săptămâna viitoare pentru a protesta împotriva deciziei Guvernului de a îngheța pensiile. „Sunt filiale județene care ne-au anunțat deja că sunt dispuse să iasă în stradă săptămâna viitoare dacă va fi timp frumos”, a precizat Viorel Copil, secretar general al FNSPR, dând ca exemplu filialele din județele Galați și Brăila.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.




