Barroso: Democrația europeană este în pericol

Potrivit cotidianului britanic Daily Mail, președintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, a spus că statele din sudul continentului – Grecia, Spania și Portugalia – ar putea cădea pradă loviturilor militare provocate de faptul că guvernele acestor țări riscă să rămână fără nici un ban. Democrația însăși este în pericol în țările europene cu probleme grave de deficit bugetar, este de părere acesta. Daily Mail menționează că alte țări din Uniunea Europeană care se confruntă deja cu proteste legate de măsurile de austeritate sunt Italia, Ungaria și România. Avertismentul lui Barroso subliniază îngrijorarea majoră de la Bruxelles că actuala criză a deficitelor bugetare riscă să ducă nu doar la colapsul monedei euro, ci și al Uniunii Europene, mai scrie cotidianul britanic.
Criza financiară va împiedica Uniunea Europeană să devină o superputere a secolului 21, transformând-o în schimb într-o grămadă de foste mari puteri care se ciondănesc pe o sumă în scădere de bani devalorizați, scria cotidianul britanic The Guardian. „Europa se va îndrepta spre un dezastru dacă insistă pe măsurile de austritate. Știm, după Marea Depresiune din anii ’30, că așa ceva nu trebuie făcut. Europa are nevoie de solidaritate, de empatie, și nu de austeritate, care duce la creșterea șomajului și la accentuarea depresiunii“, a spus Joseph Stiglitz, laureat al premiului Nobel pentru economie.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.



