Expres

Academicianul Alexandru Surdu a fost aniversat la Biserica din Răcădău

La Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Parohia Ortodoxă Valea Cetății a devenit deja o tradiție ca, din trei în trei luni, să fie sărbătoriți cei mai în vârstă enoriași

  • logomytex.png
 

Preotul paroh Corneliu Gârbacea s-a gândit ca prin astfel de petreceri de suflet să le mai însenineze existența bunicilor din cartier. Ieri au fost sărbătoriți cei născuți în lunile ianuarie, februarie și martie. Îmbrăcați de gală, peste 20 dintre cei 25 de sărbătoriți, cu vârste cuprinse între 60 și 82 de ani, – o parte dintre ei neputând veni din cauza problemelor de sănătate – au sosit devreme la biserică, emoționați la gândul că sunt invitați speciali la o ceremonie ce le este dedicată.
Printre sărbătoriți s-au aflat academicianul Alexandru Surdu, cetățean de onoare al Brașovulu, precum și Mihai Moroșanu, maestrul ce coordonează echipa de pictori bisericești care împodobesc lăcașul de cult. Părintele s-a rugat lui Dumnezeu pentru sănătatea și purtarea de grijă pentru sărbătoriți și familiile acestora, iar celor singuri a încercat să le mai aline durerea. Fiecare vârstnic a primit din partea părintelui un dar de suflet și flori, după care, pentru ca totul să fie ca la carte, au avut parte și de o masă festivă la restaurant, organizată cu ajutorul sponsorilor. Cuprinși de emoție și cu lacrimi în ochi, bătrânii i-au mulțumit părintelui pentru cadourile oferite din suflet. Distinsul academician, ajuns la 72 de ani, a declarat că se simte mișcat, mai ales pentru că a venit să țină locul mamei sale, enoriașă a parohiei, care s-a stins din viață, luna trecută, la 100 de ani. „Este un lucru cu totul deosebit. Am rămas eu în locul dânsei să port crucea, cum se cuvine, oricărui bun creștin. E un gest foarte frumos și sperăm că poate și alți părinți ai Bisericii vor încerca să facă lucruri la fel de frumoase, cum a făcut acest părinte, deși este foarte greu să  ridici o asemenea construcție, care este o adevărată catedrală. Suntem mândri că avem un asemenea preot și o asemenea biserică”, a încheiat, emoționat, acad. Alexandru Surdu. Acesta este cel de-al cincilea an de când Fundația organizează, trimestrial, aniversarea zilei de naștere pentru credincioșii vârstnici cu vârsta peste 60 de ani, care participă la slujbe în Biserica Ortodoxă „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Brașov. În cei cinci ani au fost aniversați 489 de credincioși vârstnici.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google