Producătorii agricoli din Republica Moldova vor fi introduşi în aplicaţia Catalogul Produselor Alimentare Certificate

Producătorii agricoli din Republica Moldova vor fi introduşi în aplicaţia CPAC – Catalogul Produselor Alimentare Certificate, dezvoltată de Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR).
Instituţia a încheiat astăzi un protocol de cooperare interinstituţională cu Agenţia de Intervenţie şi Plăţi pentru Agricultură (AIPA) din Republica Moldova, în cadrul şedinţei comune a guvernelor României şi Republicii Moldova, desfăşurată la Palatul Victoria.
„În baza protocolului pe care l-am semnat azi, vom introduce în aplicația CPAC – Catalogul Produselor Alimentare Certificate, dezvoltată de AFIR, producătorii agricoli din Republica Moldova, precum și un modul pentru identificarea și localizarea produselor sau a serviciilor oferite de aceștia. Vor fi incluse și informații privind traseele turistice care ar putea fi urmate de consumatorii de produse alimentare certificate. Totodată, acordul prevede faptul că, pentru a dobândi experiența necesară, experţii AIPA vor participa împreună cu delegațiile AFIR la acțiuni comune cu parteneri din Uniunea Europeană – în baza acţiunilor de parteneriat dintre Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și alte instituții similare din ţările membre”, a declarat Adrian Chesnoiu, directorul general al AFIR.
Oficialul a precizat că obiectivul acordului îl reprezintă realizarea unor misiuni de interes comun pentru cele doua agenții de plăți, cu privire la dezvoltarea sistemului de sprijin pentru solicitanţii de fonduri europene nerambursabile destinate agriculturii şi dezvoltării rurale.
Prin intermediul acestui protocol, cele două părți semnatare vor dezvolta programe de colaborare în scopul identificării și realizării unor proiecte comune de susținere a producătorilor agricoli din România și din Republica Moldova, precum și acordarea sprijinului necesar realizării unor parteneriate mixte de colaborare între fermierii din cele două țări.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

