Economic

Palat din București – la vânzare cu un preț uluitor

Palat din București – la vânzare cu un preț uluitor.

Complexul Arhitectural Palatul Bragadiru sunt originare la începutul secolului XX, în plin Belle Époque. Întregul domeniu poartă numele fondatorului său, Dumitru Marinescu Bragadiru (1842-1915). Personaj emblematic pentru oraș, a pornit dintr-o familie săracă de muncitori și a ajuns la treilea industriaș al Europei la începutul secolului XX. Prin ingeniozitatea și spiritul său antreprenorial, Bragadiru a contribuit din plin la dezvoltarea economică și arhitecturală a Capitalei.

La finalul secolului XIX a înființat fabrica de bere – atunci, în București funcționau doar două astfel de întreprinderi, ambele de origine germană și foarte apreciate: Luther (viitoarea Grivița) și Oppler (ulterior GIB). În apropiere, Bragadiru a construit un loc de recreere pentru angajați, urmând o veche tradiție a fabricilor de bere. Astfel a luat naștere „Colosul”, cum a fost cunoscută clădirea la începuturile sale, în jurul anului 1905. Conceput ca Palat al Culturii, a fost folosit ca berărie și sală de spectacol, dar și pentru serbarea unor evenimente de familie ale lucrătorilor.

Palat din București – la vânzare cu un preț uluitor

Palatul Bragadiru a fost realizat după planurile concepute de arhitectul austriac Anton Shuckerl în anul 1894. Este o construcție impresionantă, atât prin mărime, cât și prin arhitectură și decorațiuni, cu o atenție deosebită acordată detaliilor: scări în spirală în stil Normand, stucaturi, statui. inserate în fațadă, oglinzi venețiene și balcoane în stil victorian. Grădina de vară și terasa completează armonios arhitectura eclectică.

Cu o sală bal spectaculoasă, care poate funcționa și ca sălă de teatru sau de concert, o bibliotecă, o popicărie, numeroase camere, magazine și birouri ce funcționau la parter, palatul îmbină stilurile celor mai renumite clădiri ale timpului: Camera de Comerț, Poșta Română, Casa de Economii și Consemnațiuni (CEC-ul) și clădirea Curții Supreme de Justiție, toate construite în aceeași perioadă.

Palat din București | MyTex.ro

În iunie 1948, averea familii este confiscată, iar palatul devine Casa de Cultură Lenin a Sectorului 5 și funcționează cu acest scop până în 1989. După căderea regimului comunist, a intrat într-un con de umbră și nepăsare, până în 2003, când a fost retrocedat proprietarilor de drept, urmașii lui Dumitru Marinescu Bragadiru, care a reușit să refacă din ruine clădirea de odinioară.

Palat din București – la vânzare cu un preț uluitor

Palatul Bragadiru este una dintre cele mai impunătoare construcții ale Bucureștiului de altădată. Astăzi, este o locație elegantă, care găzduiește evenimente private, de la ceremonii de nuntă la petreceri aniversare, personale sau în cadrul firmei, precum și evenimente corporative. Sala Colosseum este cu adevărat spectaculoasă și orice eveniment organizat acolo se impregnează de atmosfera aristocratică și de strălucirea anilor de glorie ai Bucureștiului interbelic.

Potrivit Sotheby’s Romania, clădirea are 110 camere și 43 de băi. Interiorul are 10.110 metri pătrați, iar exteriorul proprietății, 1,65 hectare. Prețul de vânzare este de 25 de milioane de euro.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button