Economic

Bolojan, despre Pilonul II de pensii: „Din aceşti bani nu ia niciun leu Guvernul României”

Bolojan, despre Pilonul II de pensii: „Din aceşti bani nu ia niciun leu Guvernul României”

Ilie Bolojan a fost întrebat, duminică seară, la Antena 3, despre proiectul privind Pilonul II şi a declarat: „Aceşti bani nu-i foloseşte Guvernul României. Din aceşti bani nu ia niciun leu Guvernul României şi nici din banii care vor fi daţi atunci când intră în pensie nu va folosi deloc Guvernul României”.

Iată ce a mai declarat premierul: Ce se propune prin această lege? Exact cum banii aceştia se colectează lună de lună la fiecare salariu, şi plata acestora, după ce intri în pensie, să se facă într-o manieră care, aşa cum le spune şi numele, să-ţi asigure o sumă suplimentară la pensie.

Şi atunci luând modelul din toate ţările europene, aici sunt nişte date care nu pot fi contestate, ASF-ul a venit cu propunerea că atunci când ajungi în această situaţie să poţi să scoţi 25% din bani, dacă doreşti, iar diferenţa să-i distribui pe următorii 10 ani. S-a luat 10 ani de zile în aşa fel încât să se acopere durata de viaţă medie în România şi acesta este calculul care a stat la baza acestei propuneri”, a mai declarat Bolojan.

Vezi și: Veste proastă! CASS se va aplica și pe pensiile administrate privat

El a explicat cum s-a ajuns la această propunere: „Intrăm generaţia celor care am fost născuţi în anii 65-75, deci o perioadă cu un număr mare de naşteri în România, cu un vârf de naşteri, pe fondul unor tensiuni, unor dezinformări, să nu ne trezim cu nişte retrageri bruşte care să strice practic toată componenta de pensii gestionate privat”.

Bolojan a subliniat că parlamentarii vor decide asupra acestui proiect privind pensiile şi că vor mai exista dezbateri pe această temă. 

E un proiect de lege pe care îl propunem, nu este prin asumare, e un proiect pe care se trimite la Parlament, parlamentarii vor decide acest lucru, dar de ce este important să-l facem acum? Pentru că n-am făcut asta timp de 17 ani. Din 2008, când s-a apărut asta, au rămas numai nişte prevederi care erau tranzitorii, dar n-au spus ce se întâmplă.

Şi România, pentru a intra în Organizaţia de Cooperare şi Dezvoltare Economică are de trecut nişte jaloane şi una din aceste condiţionări este să avem şi acest proiect de lege care să plece la Parlament. În acest context, pentru că nu s-a făcut în anii trecuţi această situaţie, a apărut acest proiect în discuţie”, a mai declarat Ilie Bolojan.

Săptămâna aceasta vor avea loc două dezbateri pe această chestiune. „În urma acestor dezbateri sper să se clarifice lucrurile. Deci că guvernul nu confiscă niciun ban, nu foloseşte niciun bani, doar că în acest proiect se propune ca la fel cum banii se colectează eşalonat şi sunt dedicaţi unei completări a pensiei pe care o asigură statul şi după ce se ajunge să beneficiezi de pensie, să poţi într-adevăr să iei 25%, asta este media din prevederele din toate ţările UE, iar diferenţa este că o poţi eşalona lună de lună”, a adăugat Ilie Bolojan.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button