Trei covăsneni acuzați de producere și vânzare ilegală de țigări au fost arestați preventiv la decizia Curții de Apel Brașov

Trei covăsneni acuzați de producere și vânzare ilegală cu țigări au fost arestați preventiv la decizia Curții de Apel Brașov.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Covasna a anunțat punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva a cinci persoane acuzate că făceau parte dintr-un grup infracțional organizat, specializat în producerea și comercializarea ilegală de țigarete.
Potrivit anchetatorilor, activitatea infracțională ar fi început în luna noiembrie 2024, iar la perchezițiile desfășurate la finalul lunii martie au fost descoperite peste 27.000 de fire de țigarete nemarcate, 34 de kilograme de tutun vrac și un aparat de confecționat țigarete. Trei dintre suspecți au fost arestați preventiv, la decizia Curții de Apel Brașov, iar ceilalți doi au fost plasați sub control judiciar.
Cei cinci inculpați au vârste între 36 și 58 de ani.
Potrivit Parchetului, „s-a reținut că, începând cu luna noiembrie 2024, unul dintre inculpați a constituit grupul infracțional organizat la care au aderat ulterior și ceilalți inculpați, care a acționat cel puțin începând cu luna noiembrie 2024 până în prezent, în scopul producerii și comercializării de țigarete în afara unui antrepozit fiscal, eludând prevederile legale vizând autorizarea, producerea și accizarea de țigarete.
În data de 27 martie 2025 organele de cercetare penală din cadrul I.P.J. Covasna, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, Serviciul de Investigații Criminale, Biroul de Investigații Criminale cu sprijinul Serviciului de Acțiuni Speciale și procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Covasna au pus în executare zece mandate de percheziție domiciliară la sediile unor societăți comerciale și puncte de lucru și la locuințele membrilor grupului.
Cu această ocazie, într-un imobil aparținând unei societăți administrate de unul dintre inculpați, s-a găsit cantitatea de 34 kilograme tutun vrac mărunțit, aproximativ 27.000 fire țigarete care pe tubul acestora poartă inscripția CARTEL 200 nemarcate și un aparat de confecționat țigarete. De asemenea, la imobilele percheziționate, s-au găsit cutii cu tuburi de ţigarete și cutii de ţigarete, încă neîmpachetate”.
În 28 martie, judecătorul de drepturi și libertăți de la Tribunalul Covasna a respins propunerea de arestare preventivă a celor cinci inculpați, dar ieri, 4 aprilie, judecătorii de drepturi și libertăți de la Curtea de Apel Brașov au dispus arestarea preventivă atrei inculpați și luarea măsurii controlului judiciar față de ceilalți doi inculpați.
Punerea în mișcare a acțiunii penale, reținerea și arestarea preventivă reprezintă etape și măsuri din cursul procesului penal, reglementate de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual adecvat de administrare a probatoriului, activități care nu pot, în nicio situație, să înfrângă principiul constituțional al prezumției de nevinovăție.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

