Șofer fără permis, urmărit de polițiști pe un drum comunal din județul Brașov: s-a oprit după ce a avariat mașina
Un bărbat de 26 de ani, din comuna brașoveană Jibert, a fost reținut de polițiști după ce a fost prins conducând fără permis și a încercat să fugă de un echipaj rutier, fiind oprit abia după ce a avariat autoturismul.
Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Brașov efectuează cercetări în acest caz înregistrat ieri dimineață (29 martie 2026), în jurul orei 07:30, pe drumul comunal 27, între localitățile Grânari și Lovnic.
Polițiștii au efectuat semnal de oprire unui autoturism, însă șoferul nu a respectat indicațiile și și-a continuat deplasarea, fiind urmărit de echipajul rutier.
La scurt timp, bărbatul a pierdut controlul direcției, a ieșit de pe carosabil și a avariat autoturismul, moment în care a fost identificat de polițiști.
În urma verificărilor, s-a stabilit că acesta nu deține permis de conducere. Testarea cu aparatul etilotest a indicat un rezultat negativ. De asemenea, polițiștii au constatat că autoturismul nu avea inspecția tehnică periodică valabilă și nici asigurare RCA.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, cercetările fiind continuate sub coordonarea procurorului de caz.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.







