Delicte

Prinși în timp ce vindeau peste 25.000 de pachete de țigări de contrabandă în parcarea unui centru comercial

Trei inculpați au fost prinși în timp ce vindeau peste 25.000 de pachete de țigări de contrabandă în parcarea unui centru comercial din București.

„În data de 19.09.2025, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, cu sprijinul lucrătorilor de poliţie judiciară din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice – Biroul de Combatere Fraude Vamale, în efectuarea activităților investigativ-operative au efectuat activitățile specifice de prindere în flagrant a trei persoane care la data de 19.09.2025, s-au întâlnit în parcarea unui centru comercial de pe raza municipiului București, cu doi cumpărători pentru a le vinde cantitatea de 25.200 pachete țigarete fără timbre și marcaje fiscale, iar în timp ce verificau cantitatea de țigarete și intenționau să încaseze suma de bani pentru acestea sau fost surprinși în flagrant.

În continuare, la data de 20.09.2025, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale pentru infracțiunea de contrabandă în formă agravată, faptă prevăzută și pedepsită de art. 270 alin. (3) rap. la art. 274 din Codul Vamal și au prezentat pe inculpații G.A., K.D. și P.E. în fața judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Suceava cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile, care a fost admisă”, a informat, astăzi, Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava.

Cercetările din cadrul dosarului de urmărire penală sunt realizate de către procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Citeşte şi...
Close
Back to top button