PÎCCJ solicită arestare preventivă a lui Bogdan Peșchir, la o zi după ce l-a săltat din Brașov. Ar fi dat gift-uri pe TikTok de peste 870.000 de dolari și alte sume de bani, pentru promovarea campaniei lui Călin Georgescu

PÎCCJ solicită arestare preventivă a lui Bogdan Peșchir, la o zi după ce l-a săltat din Brașov.
„În continuarea comunicatului de presă din data de 20 martie 2025, informăm că procurorul de caz din cadrul Secției de urmărire penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de un inculpat, aflat în stare de reținere, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de coruperea alegatorilor prin mijloace de comunicare electronică (în formă continuată – 265 acte materiale).
Totodată, în cursul zilei de astăzi, procurorul de caz a solicitat instanței arestarea preventivă a inculpatului pentru o perioadă de 30 de zile.
Din cercetările efectuate până în prezent, a rezultat faptul că, în perioada 28.03.2024 – 31.01.2025, inculpatul a oferit suma de 879.521,13 USD, sub formă de gift-uri pe alicația TIK TOK (plăți efectuate prin aplicație în timpul unor sesiuni live ale utilizatorilor prin oferirea de puncte ce pot fi apoi convertite în sume de bani) și sumele de 302.547,87 de lei și 17.859,31 USD, prin transferuri efectuate prin aplicația REVOLUT (conturi bancare și portofele electronice de criptomonede), către 265 de persoane, în scopul determinării acestora să voteze un anumit candidat alegerile prezidențiale organizate în anul 2024”, a informat PÎCCJ.
Precizăm că măsurile dispuse reprezintă o etapă a procesului penal, conform Codului de procedură penală, care nu înfrâng în niciun fel principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Update. Percheziții în Brașov, la Bogdan Peșchir / Ce influenceri ar fi vizați de acțiunea de astăzi
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.


Ce a dat??? „gift”-uri??? Eu știam că orice om este liber să facă ce vrea cu banii săi. ATENȚIE, AI SĂI! Pot demonstra ăia ceva? NU??? În schimb ne-ar interesa ce face statul cu banii noștri? De ce mai se… Citeşte mai mult »
Nici TikTok-ul nu mai este ce a fost. Dintr-o platforma de mascarici ia uite ce probleme “creeaza”. Mai, mai. Eu ma mir de ce nu il salta pe ala cu facebook, Zuckenberg sau cum il cheama pe lache ala, ce… Citeşte mai mult »
[…] „Din cercetările efectuate până în prezent, a rezultat faptul că, în perioada 28.03.2024 – 31.01.2025, inculpatul a oferit suma de 879.521,13 USD, sub formă de gift-uri pe alicația TIK TOK (plăți efectuate prin aplicație în timpul unor sesiuni live ale… Citeşte mai mult »
[…] Source link […]