Peste 100 de persoane păcălite cu locuri de muncă bine plătite în Danemarca

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T – B.T. Arad efectuează astăzi 20 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Botoșani, Vrancea, Mureș, Constanța și în municipiul București, la persoane bănuite de constituirea unui grup infracțional organizat.
Potrivit anchetatorilor, începând cu anul 2012, membrii grupării ar fi recrutat peste 100 de persoane, cu o situație materială precară, cărora le-ar fi promis angajarea în locuri de muncă bine plătite în Danemarca. Victimele ar fi fost transportate și adăpostite în Danemarca, unde ar fi fost obligate să execute activitățile impuse de membrii grupării.
„În numele victimelor, membrii grupării ar fi constituit firme fantomă, ar fi deschis conturi bancare și ar fi obținut cărți de credit, pe care le-ar fi utilizat în vederea comiterii de fraude, cauzând un prejudiciu de aproximativ 7.000.000 de euro”, au precizat oamenii legii.
19 mandate de aducere vor fi puse în executare.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

