Delicte

Cinci persoane arestate preventiv după ce au furat 50.000 de euro dintr-o locuință (video)

Cinci persoane au fost arestate preventiv după ce ar fi furat 50.000 de euro dintr-o locuință.
Polițiștii din Timiș au reținut cele 5 persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat. Ulterior, magistrații au dispus față de acestea măsura arestării preventive, pentru 30 de zile.
 
„La 25 august 2025, în jurul orei 03.14, polițiștii au fost sesizați prin S.N.U.A.U. 112, de către o femeie, din comuna Lenauheim, județul Timiș, cu privire la faptul că i-au fost sustrași, din locuință, 50.000 de euro și bijuterii din aur.
În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.
Polițiștii au început de îndată cercetările și au identificat 7 persoane bănuite de comiterea faptei.

La data de 17 septembrie 2025, polițiștii au pus în executare 3 mandate de percheziție domiciliară, în orașul Jimbolia, fiind descoperite și ridicate mai multe telefoane mobile, cartele SIM, bijuterii ce par a fi din aur, 4.100 de lei, precum și un pistol cu aer comprimat și muniția aferentă.

La data de 24 septembrie 2025, polițiștii au fost puse în executare alte 5 mandate de percheziție domiciliară, în municipiul Reșița, în orașele Oțelu Roșu și Jimbolia, fiind descoperite și ridicate o armă, o cagulă și 15 monede ce par a fi din aur.

În urma activităților investigative, patru bărbați și o femeie, cu vârste cuprinse între 22 și 40 de ani, au fost identificați și conduși la sediul Poliției Orașului Sânnicolau Mare, pentru audieri, iar alți doi bărbați nu au fost găsiți la domiciliu.
Cele 7 persoane sunt din Jimbolia, Reșița și Oțelul Roșu”, a informat Poliția.

În vederea completării materialului probator, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sânnicolau Mare a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de cele 7 persoane, 5 dintre acestea fiind reținute pentru 24 de ore și introduse în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.

Ieri, cele 5 persoane au fost prezentate magistraților, care au dispus măsura arestării preventive, pentru 30 de zile.
 


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button