Românii și-au aflat rivalii din play-off-ul „Europa League”

Manchester City le va lua pulsul „violeților” de pe Bega
Reprezentantele României în „Europa League”, Unirea Urziceni, Steaua București, FC Vaslui și FC Timișoara, și-au aflat ieri adversarii din play-off, ultima fază înaintea grupelor celei de-a doua competiții fotbalistice a continentului.
Steaua a nimerit cel mai accesibil adversar, urmând să se dueleze cu Grasshoppers Zürich, turul pe 19 august, în Elveția, returul o săptămână mai târziu, la București. „Asta e, ce-o vrea Dumnezeu. Ţinta e să ajungem să jucăm finala”, a declarat în stilu-i caracteristic patronul „roș-albaștrilor”, Gigi Becali.
Apoi, dacă-și menține actualul lot, Unirea Urziceni are ocazia să-i răzbune pe dinamoviști, întrucât se va duela cu Hajduk Split, prima manșă în deplasare. Însă, se pare că ialomițenii vor fi decimați până la disputele cu croații. Conform unui cotidian central, Mihai Stoica i-a anunțat, deja, pe jucători că după partida cu FCM Tg. Mureș, de astăzi, din Liga 1, va renunța la funcția de manager general, urmând, foarte probabil, să ajungă la FC Vaslui, în „ograda” lui Adrian Porumboiu. Vizavi de această „dublă”, Iulian Apostol a comentat: „Unirea trebuie să se califice, asta e important. Prefer să primim cinci goluri și să ne calificăm, să dăm noi șase”.
FC Vaslui și FC Timișoara vor avea misiuni extrem de dificile, moldovenii urmând să întâlnească echipa franceză Lille, în timp ce bănățenii vor da piept cu englezii de la Manchester City. „Mai greu nu se putea. Cei de la Manchester City sunt favoriți, asta e clar. Știm ce jucători au în lot, ce fotbaliști au achiziționat în ultima perioadă. Ne vom lupta, însă, și ne vom juca șansa până la capăt”, a opinat „principalul” „alb-violeților”, Vladimir Petrovic.
În fine, președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a vorbit despre șansele grupărilior de pe plaiurile mioritice: „Steaua și Urziceni se vor califica. Unirea este o grupare mai serioasă ca Dinamo. Vasluiul, dacă trece de Lille, atunci Porumboiu e tare de tot. Are șanse 50/50%. Atâta timp cât noi băgam doar câteva milioane în transferuri, iar alții zeci de milioane, nu poți concura cu ei. Totuși, o să vedeți că City nu va bate la Timișoara”.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.




