112

Elicopterul israelian s-a prăbușit lângă o tabără de vară evreiască

  • article_261284_1.jpg
 

Elicopterul israelian s-a prăbușit, luni, în Bucegi, în apropierea unei tabere de vară, în care se aflau 65 de copii, în cadrul American Jewish Joint Distribution Committee (JDC), relatează Jerusalem Post în ediția de astăzi. Cinci membri ai personalului taberei, purtând cămăși cu inscripții în ebraică și două steaguri israeliene au venit marți la locul unde s-a prăbușit elicopterul. Shai Orny, adjunctul directorului filialei JDC în România a declarat, marți, că directorul taberei și-a dat seama că în accident sunt implicați israelieni, după ce a căutat informații pe Internet. „Imediat ce-am auzit, ne-am organizat, am făcut niște sandwichuri și niște cafea israeliană fierbinte pentru echipele israeliene de salvare și căutare”, a declarat acesta. Tabăra se află la aproximativ 15 kilometri de locul catastrofei, în care au murit șase militari israelieni și unul român. Cotidianul citează autoritățile române, care au confirmat că toate cele șapte persoane aflate la bordul elicopterului de tip Sikorski au murit, la aproximativ 120 de kilometri ca București. „(Cei care au venit aici să ajute) sunt toți evrei și este foarte important pentru noi să facem tot ce putem pentru a fi de ajutor”, a declarat Orny, subliniind că una dintre misiunile JDC este să ofere ajutor umanitar în urma unor tragedii, prăbușirea elicopterului fiind o astfel de ocazie, a adăugat acesta. Tabăra evreiască va utiliza prăbușrea elicopterului în scopuri educaționale, pentru a-i învăța pe tinerii particanți despre ajutarea altor persoane, în general, dar mai ales despre ajutarea „poporului Israelului”. „În tabără se predau (cursuri) de limbă și tradiții, cultură și istorie evreiești”, a mai declarat adjunctul directorului acesteia, adăugând că participanții primesc, de asemenea, educație privind protecția mediului și toleranța. „Vom organiza o activitate cu copii ceva mai mari, aici, pentru a le explica ce s-a întâmplat”, a mai spus acesta.
Tabăra este organizată anual, pe timpul verii, pentru membri ai comunității evreiești din România, care numără aproximativ 10.000 de persoane, potrivit lui Orny. Peste 500 de persoane au petrecut până la o săptămână în această tabără de vară din munți. Pot participa la activitățile taberei persoane cu vârsta cuprinsă între patru și 84 de ani.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google