Sport

Accidentarea suferită de Lindsey Vonn, subiect de dezbatere la Jocurile Olimpice

  • article_247568_1.jpg
 

Schioara americană Lindsey Vonn nu știe, deocamdată, dacă va putea lua startul la Jocurile Olimpice, întrucât săptămâna trecută, în Austria, a suferit o accidentare la tibie, care, așa cum sportiva a susținut, este „extrem de dureroasă”: „Am mai avut accidentări și înainte, dar acum va fi foarte greu. Mă gândesc ce pot face pentru a participa la toate probele. Pot garanta că voi face tot ce îmi stă în putință pentru a concura, aș fi surprinsă dacă nu aș reuși”. Prima cursă în care ar trebui să ia startul Vonn este cea de supercombinată, programată duminică. Pănâ atunci, însă, vedeta a apelat la un tratament cel puțin bizar, consumând tarte cu brânză. „Fac orice pentru a mă simți O.K.”, a mărturisit performera de 25 ani.

Antrenament anulat
Altfel, antrenamentul oficial al probei masculine de coborâre a fost anulat, din cauza ceții, după ce 42 din cei 87 de schiori parcurseseră traseul. Elvețianul Didier Cuche, operat la un os metacarpian la finele lunii ianuarie, a fost cel mai rapid, însă, conform regulilor olimpice, toți participanții trebuie să încheie cursa în aceeași zi pentru ca ședința de pregătire să poată fi luată în considerare. Sâmbătă va avea loc concursul de coborâre.
 
Și în Canada se fură
Microbuzul echipei feminine de curling a Elveției a fost spart, din el dispărând GPS-ul și o parte din echipamentul sportivelor. Fetele se aflau la Winnipeg, cea mai afectată fiind Mirjam Ott, care a rămas fără tricouri, pantofi și mănuși. Ea nu este la prima pățanie de acest gen, întrucât în urmă cu trei ani, pe când juca la Vernon, hoții   i-au spart camera de hotel și i-au furat banii.

Delegații separate
Sportivii din Coreea de Nord și de Sud nu vor defila împreună la festivitatea de deschidere a Olimpiadei, întrucât cele două delegații nu au ajuns la un acord în acest sens. Cele două țări au defilat împreună la Jocurile Olimpice de iarnă de la Torino, din 2006, dar nu și la Beijing, în 2008. Dacă Coreea de Sud are 46 de reprezentați la Vancouver, cea de Nord se mândrește doar cu doi, câte unul la patinaj artistic și viteză.  

Sfidând criza
În ciuda crizei economice, bugetul Comitetului Internațional Olimpic  este în creștere, rezervele financiare ajungând, la finele anului 2009, la 466 de milioane de dolari, spre deosebire de 422 câte au fost în 2008. Pentru acest an, președintele CIO, Jacques Rogge, a precizat că vrea să atingă 500 de milioane de dolari.

Mai multe autobuze
Organizatorii evenimentului de la Vancouver au adus încă 99 de autobuze pentru a fi folosite pe durata competiției, după ce au existat probleme de transport spre Cypress Mountain. Decizia a fost luată și după ce autocarul ce transporta echipa de schi artistic a Canadei s-a stricat.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google