112

SUPRAVEGHERE. „Big Brother” la liceu – Meșotiștii sunt supravegheați în timpul programului de curs cu 21 de camere video

  • article_248951_1.jpg
 

Spre neliniștea multor tineri, cursanți ai Colegiului Național „Dr. I. Meșotă” din Brașov, camerele de luat vederi au împânzit școala și împrejurimile acesteia, fiecare mișcare a lor fiind atent monitorizată. Conducera unității a extins astfel sistemul de supraveghere în școală, prin suplimentarea aparaturii specifice, fiind montate cinci noi camere video, amplasate strategic, pe lângă cele 16 existente de ceva timp, atât în interior, cât și în exterior. În plus, porțile sunt închise în perioada orelor de curs, ca de altfel și ușile de acces în incintă, deși de câțiva ani unitatea a angajat un gardian, care patrulează prin curte în pauze.
Decizia restrictivă vine ca urmare a numeroaselor reclamații, mai ales din partea locatarilor din blocurile vecine școlii, potrivit cărora tineri răzvrătiți le afumă casa scărilor, refugiindu-se acolo în pauze, „pentru o țigară”. În plus, în afara școlii, sunt destul de multe tentații pentru o generație aflată la o vârstă rebelă, cum ar fi barurile și cafenelele, nu puține în zonă.     
„Am considerat necesară investiția, observând că o parte din elevii noștri a devenit nonconformistă. Astfel că am fost nevoiți să luăm măsuri ceva mai drastice, pentru a preîntâmpina evenimente nedorite. Sperăm totuși să fie doar temporare, până ce elevii se obișnuiesc cu bunele practici ale comportamentului în școală. Am apelat până acum la înțelegerea lor, dar cum nu s-au conformat cerințelor, încercăm și așa. Vrem să păstrăm tradiția, liceul nostru fiind recunoscut dintotdeauna pentru disciplina și seriozitatea procesului de educație”, ne-a explicat directorul colegiului, prof. Octavian Polexa. Aparatura video, în valoare de aproximativ 5.000 de lei, a fost achiziționată cu fonduri donate de Asociația Părinților.

Fără țigări, băuturi și droguri
Astfel, este interzis fumatul, consumul drogurilor, consumul băuturilor alcoolice în școală și în afara ei, cu mențiunea că elevii care vor fi depistați că au săvârșit aceste abateri în școală, în curtea școlii și pe străzile limitrofe, precum și la chioșcul și barul din apropiere, vor suporta rigorile regulamentului școlar. De asemenea, este interzis consumul de gumă de mestecat în incinta școlii, bibliotecă și sala de sport. Totodată, elevii au obligația să poarte costumul școlar, având pe buzunarul sacoului ecusonul cu însemnele liceului, ca semn distinctiv al colegiului.
Acestea sunt doar câteva reguli cuprinse în regulamentul de ordine interioară al unității, în acord cu legislația Ministerului Educației. Elevii care le încalcă vor fi eliminați de la cursuri pe o perioadă de o zi și vor avea în catalog șase absențe nemotivabile. Aceleași sancțiuni se vor aplica și în cazul în care elevii vor părăsi incinta școlii prin escaladarea gardului.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google