INCONȘTIENŢĂ. Două copile au încercat să „evadeze” din Centrul „Domino” de la Ghimbav

Fetele au convins un șofer să le transporte în Codlea, destăinuindu-i că au gânduri de sinucidere.
Uitate de famillii și sătule de stat în ceea ce unii numesc orfelinat, două copile, de 13, respectiv 10 ani, au vrut să-și ia viața în propriile mâini. Astfel, cu ajutorul unor cearceafuri înnodate, Larisa și Rania au coborât în noaptea de duminică spre luni pe geamul Centrului de Primire în Regim de Urgență „Domino” din Ghimbav, unde erau cazate de câteva luni, au escaladat gardul instituției și au ieșit în stradă, sperând că le va lua cineva cu mașina, ceea ce s-a și întâmplat.
Văzându-le în toiul nopții pe DN 1, pe drumul dintre Ghimbav și Codlea, un șofer care mergea spre Sibiu a oprit autoturismul. Deși păreau speriate, minorele s-au urcat fără rezerve. Întrebate despre situația lor, copilele au început să depene o poveste halucinantă, despre chinurile la care sunt supuse în centrul social în care au stat, motivând, astfel, actul lor aventuros, ce semăna a „evadare”. Mai mult, fetele au mărturisit că intenționau să se sinucidă, gest pe care l-ar fi încercat și cu altă ocazie. Conducătorul auto le-a lăsat în Codlea, așa cum au vrut fetele, dar a anunțat situația și la Poliție. Astfel, tinerele au fost recuperate de la o prietenă a Larisei și readuse în centrul pe care îl părăsiseră cu câteva ore în urmă.
Au vrut doar să fie libere
Directorul adjunct al Protecției Copilului Brașov, Gheorghe Durnă, ne-a declarat că povestea fetelor nu este decât o exagerare: „Nici nu se pune problema să fi vrut să se sinucidă. Când au fost găsite, ele aveau niște zgârieturi pe dosul mâinilor, căpătate când au coborât pe lângă zidul instituției. Adevărul este că Larisei nu i-a plăcut în centru de când a fost adusă, cu aproximativ două luni în urmă. Nu vrea să respecte regulamentul, și-ar dori să fie liberă, să facă ce vrea. De aceea, găsește tot felul de motive pentru a pleca de acolo, acuzând chiar probleme de sănătate, nedovedite la controalele medicale”. Fata a fost dată în grija Protecției Copilului de bunici, care nu au reușit să o mai strunească în ultimul timp. Acum se așteaptă decizia instanței cu privire la soarta ei, respectiv de a fi instituționalizată sau reîncredințată familiei lărgite. Se vehiculează că părinții ei sunt despărțiți, mama fiind plecată de mai mulți ani în Italia, de unde nu a mai dat nici un semn de viață de ceva vreme.
Vor fi separate
Pe de altă parte, Rania, care are doar 10 ani, nu a creat până acum probleme, fiind doar atrasă în aventură de colega ei mai mare, mai ales că ea mai are o soră internată în Centrul „Domino”.
Totuși, copilele au ceva în comun. Ele au fost abandonate de familii, după ce femeile care le-au dat viață au plecat, zice-se, la muncă în străinătate, iar tații nu s-au mai interesat de soarta lor de mult timp.
Purtătorul de cuvânt al Protecției Copilului, Radu Mailat, a precizat: „Am solicitat Tribunalului pentru Minori și Familie mutarea Larisei la Centrul «Dacia» din Rupea. Pe Rania încercăm să o reintregrăm în familie. Dacă nu reușim, o vom muta la un centru din Făgăraș”.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.





