Politic

Sindicaliștii din administrația publică vor protecție privind răspunderea penală

Președintele ANFP, ministrul secretar de stat Szakal Andras, spune că va face demersuri pentru asigurarea unui cadru legal în acest sens

  • logomytex.png
 

Conducerea Agenției Naționale a Funcționarilor Publici s-a întâlnit ieri cu reprezentanții Sindicatului Național al Funcționarilor Publici și ai Alianței Naționale a Sindicatelor Bugetarilor „SED LEX”, în vederea instituirii unor norme juridice cu caracter protector în privința răspunderii juridice aplicabile funcționarilor. Asta, având în vedere regimul juridic aplicabil într-o serie de state din UE, unde este prevăzută posibilitatea instituirii unor măsuri pentru protejarea funcționarului public, dar și de natură a apăra interesele autorității sau instituției publice.
În urma dezbaterilor, participanții au identificat ca soluție pentru clarificarea anumitor aspecte privind protecția drepturilor funcționarilor publici în cazul angajării răspunderii penale a acestora, modificarea expresă a unor dispoziții din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici. Proiectul de modificare va fi supus procedurii de transparență decizională, în cadrul căreia vor fi consultate și asociațiile profesionale ale funcționarilor publici. „Considerăm important să asigurăm cadrul legal care să garanteze protecția funcționarilor publici. Ne reafirmăm deschiderea pentru un dialog permanent cu sindicatele și asociațiile profesionale, în beneficiul funcționarilor publici, dar și al cetățenilor”, a spus președintele ANFP, Szakal Andras.     (C.D.)


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google