ALARMANT. Pe fondul severei crize financiare, Violența în familie este un fenomen în creștere la Brașov

Statisticile ultimilor ani arată o mărire îngrijorătoare a numărului cazurilor de violență în familie, în special asupra copiilor, cel puțin a celor raportate autorităților. Astfel, dacă în 2007 au fost înregistrate, la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Brașov, 118 plângeri, în care au fost implicați 183 de minori chinuiți fizic și psihic, dintre care 12 abuzați sexual, în 2009 s-au fost 160 de sesizări, în cazul a peste 200 de copii.
Copil traumatizat psihic
De cele mai multe ori, bărbatul este acuzat că își maltratează familia, deși sunt cunoscute și situații în care, dimpotrivă, nevasta și-a lovit soțul până l-a băgat în spital. Un caz din această categorie ne-a fost prezentat de psihologul instituției menționate, Adrian Badea, coordonatorul Compartimentului Abuz: „Cu ceva vreme în urmă, am fost sesizați de niște bătrâni că nepoata este neglijată de cea în grija căreia se află, mama copilului, totodată fiica lor. Aceștia au sesizat că deseori copilul asistă la certurile dintre părinți, conflicte ce degenerau în bătăi. Femeia avea un caracter isteric, chiar psihopatic. De partea cealaltă, soțul avea un comportament normal față de familie, însă, pe fondul situațiilor tensionate, a început să bea și, încet-încet, a devenit alcoolic. Ambii părinți lucrau și îi asigurau fetiței o stare materială bună. Psihic, însă, aceasta era traumatizată. Asista de multe ori la scene în care tatăl o pălmuia pe mamă, aceasta arunca, la rându-i, cu diverse obiecte după soț. Mai mult, când își știa bărbatul în stare de ebrietate avansată, femeia profita și îl bătea, bineînțeles, tot sub ochii copilului. Toate acestea au dus la divorț, iar fata a fost încredințată mamei, chiar dacă aceasta nu-i poate asigura liniștea de care are nevoie. Noi am trimis cazul în instanță, am adus probe, martori, vrem să-i luăm dreptul de părinte mamei și să integrăm minorul într-un mediu mai bun, cel mai probabil la un asistent maternal. De curând, tatăl a murit, iar femeia a dispărut cu tot cu copil, însă noi încercăm să-i dăm de urmă”.
Dependență între agresor și victimă
Din păcate, decât să plece într-un adăpost, de cele mai multe ori, femeile agresate preferă să rămână acasă, chiar dacă viața lor este ingrată, uneori de coșmar.
Este știut că există o formă de dependență între agresor și victimă. Pe de altă parte, „chiar dacă scoți o femeie din mediul ei și o ajuți să depășească momentul, trebuie să mergi mai departe și să-i oferi un loc de muncă și un adăpost permanent, iar asta depășește posibilitățile noastre financiare”, a relatat psihologul.
La Brașov, cele mai multe cazuri semnalate intră în atenția DGASPC, Adrian Badea susținând: „Dacă e o situație gravă, avem capacitatea de a scoate minorul sau femeia agresată din familia respectivă, internându-i într-un centru special, unde vor primi protecție. În aceste cazuri, putem face plângere penală față de agresor. Numeroase cazuri de violență familială în municipiu se produc în zona fostelor cartiere muncitorești, precum Astra sau Tractorul. Pe fondul lipsurilor materiale, cauzate de numărul tot mai mare de șomeri, se poate ajunge foarte ușor la certuri între soți, ce se răsfrâng direct sau indirect și asupra copiilor”.
Pe cine apără statul…
Despre cum ar putea fi stăpânit fenomenul, interlocutorul a relatat: „Este anevoios să găsești soluții. Consiliere avem posibilități să facem, însă e mai greu în ceea ce privește partea «de după». Ce fac toate aceste persoane după ce sunt nevoite să părăsească centrul nostru? Vinovatul principal este banul! Lipsa acestuia, cumulată cu lipsa de atitudine sau de civism, fac eforturile noastre extrem de dificile. În plus, nici legislația nu e una foarte bine gândită. Am întâlnit un caz în care persoana agresată a părăsit domiciliul conjugal, împreună cu doi copii, aceștia fiind cazați într-un centru social, iar soțul a rămas în locuință. Statul a cheltuit infinit mai mulți bani cu cei trei în acest fel, decât dacă s-ar fi luat măsuri pe cale judiciară împotriva soțului violent”.
Un alt caz cutremurător ne-a fost prezentat de aceeași sursă. O femeie din Săcele trăia în concubinaj cu un bărbat, având împreună doi copii, un băiat în jur de cinci ani și o fetiță de doi. Tatăl avea antecedente penale, fiind cunoscut cu un comportament violent, consumator de alcool. Își bătea soția de multe ori și aceasta fugea de acasă, la părinți. Într-un astfel de moment, scăpând de vigilența mamei, baiatul s-a întors singur acasă. Acolo a dat de tatăl său și a fost violat. A fost nevoie de spitalizarea lui, copilul suferind leziuni grave în zona anusului. În urma acestui incident, tatăl a fost condamnat la 15 ani de închisoare.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.





