REUNIUNE. În Poiana Brașov, Șefii Apărării din Balcani au discutat despre securitate

Poiana Brașov a fost ieri gazda celei de-a IV-a Conferințe a Șefilor Apărării din Ţările Balcanice, organizată de Statul Major General.
La reuniune au participat, în calitate de invitați, alături de cei nouă șefi ai apărării (ai statelor majore generale) din țările fondatoare (Albania, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Grecia, Muntenegru, Serbia, Republica Macedonia, Turcia și România), președintele Comitetului Militar al Uniunii Europene, generalul Hakan Syren, vicepreședintele Comitetului Militar al NATO, generalul-locotenent Walter Gaskin, și comandantul Comandamentului Aliat Întrunit de la Napoli, amiralul Mark Fitzgerald. Totodată, au fost prezenți în calitate de observatori reprezentanți ai Croației și Sloveniei.
Prima conferință a șefilor apărării din Balcani a avut loc la Salonic, în 18 aprilie 2007, urmată de cea din Antalya, 7 iulie 2008, și de cea de la Belgrad, 9 iunie 2009. Cea de-a patra conferință a evidențiat relațiile de strânsă vecinătate și a reiterat solidaritatea și angajamentele asumate cu prilejul edițiilor anterioare, cu scopul de a menține și de a dezvolta un mediu de securitate sigur și stabil în Balcani. Șefii apărării din Balcani și-au exprimat încrederea că lucrările Grupului de Coordonare și ale celor două subgrupuri de lucru au oferit cadrul adecvat pentru o dezbatere fructuoasă privind provocările, riscurile și amenințările contemporane, care pot fi prevenite prin eforturi comune.
Ei și-au confirmat dorința de a progresa în întărirea cooperării și în dezvoltarea relațiilor, luând în considerare și rolul semnificativ al NATO și al Uniunii Europene în această regiune. Ca urmare a invitației adresate de generalul-locotenent Miroslav Stojanovsky, următoarea conferință va fi găzduită, în 2011, de Skopje. (L.J.)
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.




