Sport

„Cocoșul” nu a cântat

  • logomytex.png
 

Franța a început doar cu un rezultat de egalitate actuala ediție a Campionatului Mondial de fotbal, 0-0 cu Uruguay, la capătul unei întâlniri în care ocaziile de poartă nu au fost prea multe. Lodeiro a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene cu nouă minute înainte de final, dar nici așa „Les Bleus” nu au putut să înscrie.
Singurul satisfăcut de joc a fost selecționerul Franței, Raymond Domenech: „Este o situație frustrantă, dar sunt fericit pentru că am arătat câte ceva. Este un 0-0 frumos, dar aș fi preferat un 1-0, care unora nu le-ar fi plăcut. Am avut un adversar puternic, care s-a apărat bine și a ieșit rapid pe contraatac, dar pe care nu l-am lăsat  să-și facă jocul”.
Omul de bază al sud-americanilor, atacantul Diego Forlan, desemnat omul meciului, a apreciat drept corect rezultatul: „Ne-a lipsit un joc mai ofensiv, deși aveam armele necesare pentru a-i învinge pe francezi. Oricum, scorul este just, iar următorul meci, cu Africa de Sud, va fi foarte greu”.
Uruguay i-a folosit pe: Muslera – Victorino, Lugano, Godin, A. Pereira – M. Pereira, Perez (min. 87 Eguren), Arevalo, Gonzalez (min.63 Lodeiro) – Forlan, Suarez (min. 73 Abreu). Franța i-a opus echipa: Lloris – Sagna, Gallas, Abidal, Evra – Gourcuff (min. 75 Malouda), Toulalan, Diaby – Govou (min. 85 Gignac), Anelka (min. 72 Henry), Ribery.

Clasament grupa A
1-2. Af. de Sud    1     0    1     0     1-1     1 p
1-2. Mexic     1     0     1     0     1-1     1 p
3-4. Franța     1     0     1     0     0-0     1 p
3-4. Uruguay     1     0     1     0     0-0     1 p
    (S.R.)


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google