112

Prețul țigărilor va crește de mâine

  • article_259158_1.jpg
 

Prețurile țigărilor vor crește, joi, în medie cu un leu pe pachet, după majorarea TVA și a garanțiilor pentru antrepozitele fiscale, informează Mediafax. Astfel, cel mai ieftin pachet de țigări comercializat pe piața românească va costa 9,9 lei. Potrivit unor estimări, piața țigaretelor a scăzut în primul trimestru al acestui an cu 40% comparativ cu perioada similară a anului 2009.
Reamintim că de la 1 iulie, produsele alimentare se vor scumpi cu cel puțin 5%. După aplicarea TVA de 24%, patronatele din industria cărnii spun că, în medie, pentru un kilogram de carne de pasăre vom plăti în loc de 8,8 lei, 9,4 lei, iar carnea de porc va ajunge la prețul mediu de 13 lei. Și laptele, zahărul și uleiul se va scumpi, precum și produsele alimentare importate.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google