FC BRAȘOV, în vrie! Nici cu antrenorul Călin Moldovan… „Atât am putut”

UPDATE. „E frustrant să pierzi aşa. Până la golul lor am făcut un meci bun. Chiar dacă nu am avut ocazii, am avut o organizare bună, am fost agresivi. Jocul a fost echilibrat. E frustrant să încasezi un gol de maniera asta. După ce am primit golul ne-am pierdut din luciditate, am devenit haotici. Până la urmă, asta e. Chiar dacă am pierdut, băieţii au făcut un joc bun. Se pare că atât am putut. Am întâlnit o echipă bună, cu jucători experimentaţi. Sistemul competiţional ne avantajează, nu suntem într-o situaţie fără ieşire. Sperăm în continuare. E o problemă mentală, ne trebuie un rezultat bun”, a declarat antrenorul Călin Moldovan.

……………………………………………………………………………………………..

FC Brașov a pierdut astăzi și în fața Politehnicii Timișoara, 0-1 (Gerbi), ajungând la 7 înfrângeri consecutive în Liga 2, „agentul 007”. „Creația” fotbalistică a primarului Coliban joacă mai mult la întâmplare, crispat, cu majoritatea fotbaliștilor blazați, așteptând să plece din iarnă către alte zări. După doar 3 antrenamente efectuate, deși a încercat să umble la moral, în special, Călin Moldovan n-a reușit „miracolul”, fiindu-i necesar timp într-o încercare disperată de a evita retrogradarea. Se poate, totuși, îndeplini acest obiectiv (noroc că sunt alte echipe mai… praf), dar trebuie bani en-gros, pentru alt lot de jucători, plus finanțele necesare întru achitarea datoriilor făcute dintr-un management defectuos, dirijat, amatorist, și de „mediul politic”, din umbră.

Fluier final.

Minutul 90+1. Gerbi, schimbat cu Bocșan.

Minutul 89. Încă o paradă a lui Lungu.

Minutul 88. D. Andrei a șutat sub transversală de pe la 30 de metri, Lungu a scos în corner.

Poli Timișoara controlează ostilitățile.

Minutul 82. Cezar Lungu a respins un șut sănătos tras de Denis Radu. Apoi, Mera, singur în careul de la 6 metri, a reluat cu capul pe lângă.

Minutul 80. Olariu a intrat în locul lui Bîrnoi, la oaspeți.

Minutul 79. Iorga a șutat din careu, s-a opus Păduraru.

„Hai că le dăm gol”, a strigat Călin Moldovan, antrenorul Brașovului.

Minutul 77. Încă două schimbări la FC Brașov. Horia Popa a intrat în locul lui Boția, iar Fustar l-a înlocuit pe El-Azzouzi.

Minutul 73. Mihalcea a fost înlocuit cu I. Roșu.

Minutul 70. Centrare Iorga, reluare Boția cu capul, pe lângă poartă.

Minutul 68. Mihalcea a încercat poarta de la distanță, mingea a trecut pe lângă țintă.

„E trist jocul Brașovului, chiar și cu noul antrenor”, a precizat Ioan Viorel, comentatorul Digi Sport.

Minutul 65. Și Drăgoi, de la FC Brașov, a fost avertizat.

Minutul 60. Andrei a șutat peste… Timișoara domină.

Minutul 59. FC Brașov s-a tăiat. Bîrnoi a făcut o cascadă de driblinguri în careul advers.

Minutul 55. După o gafă în defensiva brașoveană, cu Gherghe în „rol principal”, Gerbi a deschis scorul cu un șut printre picioarele lui Lungu. Poli conduce cu 1-0 la poalele Tâmpei.

Minutul 54. Iorga a centrat în fața porții, Mera a respins în corner. Apoi, V. Constantin a șutat, dar portarul advers a reținut.

Gazdele nu pot străpunge defensiva adversă, bine organizată. Extrem de puține faze de poartă. Parcă, brașovenii se străduiesc mai mult față de precedentele confruntări…

S-a dat startul părții a doua.

Până acum, în runda a 14-a din Liga 2 s-au disputat meciurile: Unirea Dej – Unirea Constanța 2-1; Dunărea Călărași – Viitorul Tg. Jiu 0-2; Unirea Slobozia – Metaloglobus București 1-1; Ripensia Timișoara – Poli Iași 0-0; Dacia Unirea Brăila – Csikszereda 1-5.

E pauză, scor 0-0.

Minutul 44. Din mijlocul careului, El-Azzouzi a șutat pe lângă poartă.

Minutul 40. Bârnoi a tras din careu, șutul a fost deviat de un adversar în corner. „Cap” Mera peste poartă din lovitura de colț executată.

Ambele echipe caută, în primul rând, să nu primească gol. Timișoara are o apărare așezată pe două linii.

Minutul 36. Doru Andrei a scăpat spre poarta Brașovului, dar a tras în Lungu dintr-o poziție favorabilă.

Perioadă de joc fără ocazii.

Minutul 21. Contraatac Timișoara, terminat cu un șut la rădăcina barei, fără forță, prins de Lungu.

Minutul 16. Mihalcea a primit cartonaș galben pentru simulare.

FC Brașov a început să pună presiune.

Minutul 13. Boția a centrat în fața porții, Scutaru a respins în corner. Apoi a fost un „cap” al lui Sabău, peste poartă.

Minutul 10. Mihalcea a fost faultat la vreo 20 de metri. Vasile Constantin a șutat peste poartă.

Minutul 8. Primul șut pe poartă le-a aparținut oaspeților. Lungu a reținut fără probleme.

Minutul 7. Început echilibrat de meci, fără ocazii.

Atacantul Gerbi, de la Poli, e împrumutat de la Sampdoria Genova.

Start de partidă.

FC Brașov (galben – negru): Lungu – Drăgoi, Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă, Leonte (cpt.), R. Iorga, Boția, V. Constantin, Vl. Mihalcea, El-Azzouzi.

Rezerve: Gârniță – Sburlea, Fustar, D. Panait, I. Roșu, Mitroi, H. Popa.

Antrenor: C. Moldovan.

Poli Timișoara (alb – violet): Păduraru – Șofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile, D. Andrei, Ignea, D. Radu, Zaluschi, Bîrnoi, Gerbi.

Rezerve: R. Murariu – Bocșan, S. Costea, Hațegan, Moțiu, R. Prodan, D. Olariu.

Antrenor: N. Croitoru.

…………………………………………………………………………………………………

Astăzi, de la ora 12.30, pe Stadionul „Tineretului”, FC Brașov o întâlnește pe Poli Timișoara într-un meci contând pentru etapa a 14-a din Liga 2.

Antrenorul Călin Moldovan, instalat în funcție în această săptămână, își dorește victoria – VEZI DETALII: FC BRAȘOV. Timișorenii se așteaptă la SURPRIZE de la Călin Moldovan! UPDATE. „Totul pleacă de la bărbăție”

Partida este arbitrată la centru de Andrei Baciu (Botoșani), ajutat de asistenții Adrian Mihăiță (Botoșani) și Lucian Tănase (Pitești). Observatori au fost delegați Dan Jiga (Bistrița) și Cristian Petropoulos (Alba Iulia).