BRAȘOV. Corona, victorie în derby-ul cu Ferencvaros. „Lupii”, pe 2 în Erste Liga

Corona Brașov și Ferencvaros Budapesta au oferit un meci nebun în această seară la Patinoarul „Olimpic”.

Confrruntarea din Erste Liga la hochei pe gheață a avut nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru stabilirea învingătoarei, „lupii” impunându-se cu 4-3.

La finalul timpului regulamentar, tabela a arătat 3-3 (Labrecque, Fowlie, Rabbit / Kulmala, R. Toth 2), toate cele trei reprize terminându-se cu același scor, 1-1.

În prelungiri nu s-a înscris, la loviturile de departajare Trancă marcând golul care a stabilit învingătoarea.

După acest succes, Corona Brașov a urcat pe locul secund în clasament, cu 42 puncte din 21 de meciuri. Ferencvaros, care are 41 puncte din 19 partide, a coborât pe poziția a treia.

Pe prima poziție este Sport Club Miercurea Ciuc, 61 puncte din 23 jocuri. Ciucanii au trecut astăzi de Ujpest, 5-4.

Mâine, Corona se va duela, tot la Patinoarul „Olimpic”, de la ora 18.30, cu Ujpest, în timp ce Sport Club Miercurea Ciuc o va înfrunta pe Ferencvaros.