Liga I. FC Botoșani smulge victoria pe final

FC Botoșani a învins în deplasarea de la Gaz Metan Mediaș, scor 2-1 în prima partidă a zilei din Liga 1, în etapa cu numărul 12. Partida a început cu un moment de reculegere ținut în memoria lui Ilie Balaci. Golurile au fost semnate de Yazalde pentru gazde în minutul 15, în timp ce moldavii au egalat spre final, prin Mihai Roman II, în minutul 73. Botoșaniul a dat lovitura în minutul 89, după un penalti dictat de arbitrul Kovacs. Argentinianul Rodriguez a marcat și a adus victoria oaspeților, a doua consecutivă. Botoșani urcă pe 8 în Liga 1 cu 15 puncte, în timp ce Gazul rămâne pe 4 cu 20 de lungimi, oprind o serie de 3 victorii la rând.