WIMBLEDON. Simona Halep, debut cu victorie la „All England Lawn Tennis and Croquet Club”

Simona Halep a început cu dreptul turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului. În manșa inaugurală, românca, a doua favorită a competiției de la „All England Lawn Tennis and Croquet Club”, a dispus de Marina Erakovic (Noua Zeelandă, 129 WTA), 6-4, 6-1, după un meci care a durat o oră și 15 minute.

Erakovic a reușit să îi pună probleme Simonei Halep doar în primul set. Românca a făcut însă break-ul la 2-2 și apoi și-a făcut serviciul până la finalul manșei. Setul secund a fost dominat autotitar de a doua jucătoare a lumii, care s-a impus cu 6-1 și s-a calificat în turul al doilea chiar înainte ca ploaia să înceapă la Londra.

În runda următoare, Halep o va întâlni pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (97 WTA). Meciul ar trebui să se dispute miercuri.