BRAȘOV. LIVETEXT. Altă față a „lupilor”. Corona o „bate” cu 5-2 pe Sport Club Miercurea Ciuc și restabilește egalitatea în finala LNH

Minutul 60 – Final. După o evoluție mult mai solidă decât ieri, Corona câștigă cu 5-2 meciul al doilea al finalei LNH cu Sport Club Miercurea Ciuc, iar scorul general este acum 1-1. Următoarele două partide vor avea loc în Harghita.

Minutul 60 – GOOOOL Corona. Gliga recuperează în propria treime, îi trimite lui Klempa, acesta îi pasează lui McDonald care înscrie în poarta goală. 5-2.

Minutul 60 – Oaspeții scot portarul.

Minutul 57 – Kana revine pe gheață.

Minutul 56 – Ruczuj are și el un reflex excelent la șutul lui Filip.

Minutul 55 – Eliminare la Sport Club. Kana, 2 minute pentru lovire cu cotul.

Minutul 54 – Valchar trimite din nou în bară.

Minutul 51 – Gecse și Klempa revin pe gheață.

Minutul 51 – Gol Sport Club. Perioada bună de joc a oaspeților este concretizată și pe tabelă. Campbell reduce din handicap. 4-2.

Minutul 51 – Încă un reflex al lui Toke, de această dată la șutul lui Valchar.

Minutul 50 – Eliminări în cele două echipe. De la Sport Club, Gecse, 2 minute pentru agățare, de la Corona, Klempa, 2 minute pentru simulare.

Minutul 49 – Toke închide poarta la șutul lui Kana.

Minutul 46 – Expiră și eliminarea lui Clarke. Ai noștri s-au apărat perfect în aceste minute.

Minutul 45 – G. Biro revine pe gheață. Oaspeții au ratat o dublă superioritate de 25 de secunde.

Minutul 44 – Eliminare la Corona. Clarke, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 43 – Valchar țintește bara porții lui Toke.

Minutul 42 – Eliminare la Corona. G. Biro, 2 minute pentru atac incorect.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc 4-1.

Minutul 39 – GOOOOL Corona. Ruczuj iese greșit și nu ajunge la puc, McDonald îi pasează lui Klempa care înscrie în poarta goală. 4-1.

Minutul 38 – T. Biro revine pe gheață.

Minutul 36 – Eliminare la Sport Club. T. Biro, 2 minute pentru durități.

Minutul 35 – Sport Club este în efectiv complet.

Minutul 35 – Lansat de McDonald, Klempa ajunge față în față cu Ruczuj, dar trimite în transversală.

Minutul 33 – Ruczuj reușește o nouă paradă în fața lui Gliga.

Minutul 32 – GOOOOL Corona. Asediul la poarta lui Ruczuj mai aduce un gol. A marcat McDonald. 3-1. Un PP jucat perfect de „lupi”.

Minutul 32 – Gliga trage dintre cercuri, Ruczuj apără incredibil.

Minutul 31 – GOOOOL Corona. Clarke înscrie în vinclu după o acțiune personală. 2-1.

Minutul 30 – Eliminare la Sport Club. Papp, 5+20 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 28 – „Lupii” caută golul al doilea, dar apărarea ciucană rezistă.

Minutul 26 – Gliga revine pe gheață.

Minutul 25 – Sport Club este în efectiv complet.

Minutul 24 – Eliminare la Corona. Gliga, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 23 – Eliminare la Sport Club. Moldovan, 2+10 minute pentru atac din spate.

Minutul 22 – Ruczuj scoate pucul șutat de Mihaly dintre cercuri.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc 1-1.

Minutul 18 – Meci echilibrat la Patinoarul „Olimpic”.

Minutul 12 – Clarke revine pe gheață.

Minutul 12 – Toke blochează lângă bară la reluarea lui Campbell.

Minutul 10 – Eliminare la Corona. Clarke, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 8 – Gol Sport Club. „Lupii” greșesc în zona liniei roșii, oaspeții pleacă pe contraatac, iar T. Biro finalizează din pasa lui Valchar. 1-1.

Minutul 6 – GOOOOL Corona. McDonald îi pasează lui Nagy Istvan între cercuri, iar acesta trimite în vinclu. 1-0.

Minutul 5 – Korenko revine pe gheață.

Minutul 3 – Eliminare la Sport Club. Korenko, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 2 – Zsolt Molnar trage dintre cercuri, Ruczuj respinge.

Minutul 1 – La Sport Club apără Ruczuj, titular în poarta Coronei fiind Toke.

Minutul 1 – Tribunele Patinoarului „Olimpic” sunt și astăzi pline.

A doua partidă a finalei Ligii Naționale la hochei pe gheață, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc, începe la or 18.30, la Patinoarul „Olimpic”. După primul meci al seriei, ciucanii conduc cu 1-0, aceștia impunându-se ieri, tot sub tâmpa, cu 3-1.

Finala LNH se joacă în sistemul cel mai bun din șapte confruntări.