Iohannis: SPP pregătește personalul de securitate ONU

Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj, la aniversarea a 25 de ani de la înființarea Serviciului de Protecție și Pază (SPP). „Serviciul de Protecție și Pază este una dintre structurile importante ale sistemului de apărare, ordine publică și siguranță națională. Remarc modul în care instituția a evoluat în această perioadă, adaptându-și pregătirea și intervenția în funcție de riscuri și amenințări. Astfel, Serviciul a devenit o structură modernă și eficientă, iar rolul și misiunile sale s-au extins în mod semnificativ pe plan intern și internațional”, afirmă șeful statului, conform Mediafax.
„Dovada recunoașterii lor este aceea că Serviciului de Protecție și Pază i s-a încredințat pregătirea de specialitate a personalului de securitate al Națiunilor Unite, lucru care face cinste României. Într-o lume în permanentă schimbare, marcată de pericolele manifestărilor teroriste la adresa democrației și a drepturilor omului, îmi exprim convingerea că Serviciul de Protecție și Pază va continua să-și îndeplinească la standarde înalte misiunile specifice”, se mai menționează în mesajul lui Klaus Iohannis.
sursa foto: rfi.ro
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.



