Bani în mișcare pe piața imobiliară: Peste 500 de milioane de euro au intrat în proiecte rezidențiale în 2026. Brașovul, printre polii de atracție ai investițiilor

Piața imobiliară din România demonstrează o reziliență remarcabilă în 2026. Primele șapte luni ale acestui an au fost extrem de prolifice pe segmentul finanțărilor corporate destinate dezvoltării de ansambluri rezidențiale. Potrivit datelor transmse de Agerpres, volumul total al creditelor bancare aprobate pentru noi locuințe este estimat la peste jumătate de miliard de euro.
Numai în ceea ce privește proiectele publice anunțate, suma se ridică la 247,1 milioane de euro, bani direcționați către mai mult de 13 dezvoltări majore. Acești bani merg cu precădere către Capitală și către principalele piețe regionale din țară – unde Brașovul continuă să fie un punct de atracție major alături de Cluj-Napoca și Timișoara. Totuși, estimările realizate de compania de consultanță imobiliară SVN Romania indică un volum total al finanțărilor aprobate cel puțin dublu față de cel anunțat oficial.
Ce caută băncile și unde apar blocajele?
Băncile au în continuare ușa deschisă pentru dezvoltatori, însă condițiile de acordare a creditelor au devenit mai riguroase. Proiectele trebuie să fie solide din punct de vedere financiar pentru a trece de filtrele instituțiilor de credit.
„Instituțiile finanțatoare au în continuare un apetit ridicat pentru finanțarea proiectelor rezidențiale aflate în dezvoltare pe plan local, însă experiența noastră ne-a arătat că planurile de business realizate superficial și așteptările nerealiste din strategiile de marketing și vânzări reprezintă cele mai des întâlnite aspecte care îngreunează sau blochează procesul de obținere a unei finanțări corporate. Proiectele viabile, care urmăresc atent costurile pe perioada dezvoltării și au o echipă profesionistă de marketing și vânzări, obțin atât finanțări, cât și rezultatele scontate de vânzări”, a explicat Cătălin Marin, managing partner SVN Romania | Credit & Financial Solutions.
Cum arată vânzările la jumătatea anului
Deși apetitul pentru investiții rămâne crescut, dinamica tranzacțiilor la nivel național indică o ușoară temperare a cumpărătorilor finali, conform datelor furnizate de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI):
- București – Ilfov: Numărul caselor și apartamentelor vândute în primele șase luni din 2026 a scăzut marginal, cu doar 1,4% față de aceeași perioadă din 2025.
- Nivel Național: Scăderea vânzărilor rezidențiale a fost mai vizibilă la nivelul întregii țări, înregistrând o rată anuală de aproape 9%.
Chiar și în acest context de stabilizare a cererii, interesul ridicat al finanțatorilor arată că marile orașe – printre care și Brașovul – rămân pe harta investițiilor imobiliare pe termen lung, susținute de proiecte bine fundamentate și de o cerere solvabilă constantă.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.





