Politic

Zgârie-nori de 31 de etaje sau „oraș la nivelul ochilor”? Dilema care aprinde Centrul Civic al Brașovului

Centrul Civic al Brașovului a devenit cel mai fierbinte punct de pe harta administrativă și politică a orașului. În timp ce noile planuri urbanistice (PUZ) propun o verticalitate fără precedent pentru orașul de sub Tâmpa, opoziția politică și o parte a societății civile strigă „fault” la adresa viziunii actuale. Este vorba despre o modernizare necesară sau despre o campanie electorală mascată în spatele urbanismului?

Argumentele pentru modernizare: Centrul Civic ca Hub European

Susținătorii noului PUZ și administrația locală par să mizeze pe o transformare a Brașovului într-un pol economic regional. Argumentele lor se bazează pe câţiva piloni:

  • Eficiența utilizării terenului: Prin construirea pe verticală (31 de etaje), se ocupă doar 20% din sol (POT). Teoretic, acest lucru eliberează restul de 80% din teren pentru spații verzi, piațete și zone pietonale, evitând „betonarea” totală a solului.
  • Atractivitate pentru business: Clădirile înalte sunt magneți pentru sedii de companii multinaționale și hoteluri de lanț, ceea ce ar putea aduce locuri de muncă bine plătite și ar crește bugetul local.
  • Limitele „Catedralei”: Primarul George Scripcaru a asigurat publicul că lăcașul de cult nu va depăși 25 de metri. Susținătorii viziunii actuale argumentează că regimul de înălțime de 31 de etaje este doar un „maxim permis” de regulament, nu o obligativitate, și că dezvoltarea se va face armonios.

Argumentele scepticilor: Pericolul „sufocării” și miza electorală

De cealaltă parte, reprezentanții USR și criticii proiectului văd în aceste cifre o rețetă pentru haos urbanistic:

  • Discrepanța dintre vorbe și acte: Deși discursul oficial vorbește despre limitări la 25 de metri, documentul tehnic (PUZ-ul) este cel care dă dreptul legal de a construi până la 31 de etaje. Odată aprobat, nicio declarație de presă nu va mai putea opri un investitor să ridice un turn de 100 de metri.
  • Infrastructura sub presiune: O densitate atât de mare de birouri și locuințe în Centrul Civic ar putea bloca definitiv arterele oricum aglomerate (Kogălniceanu, 15 Noiembrie).
  • Politizarea subiectului: Momentul ales pentru dezbaterea publică organizată de parlamentarii USR – Detalii AICI – este interpretat de critici ca fiind pur electoral. Se reproșează că subiectul este folosit pentru a genera capital politic, mizând pe teama brașovenilor de schimbări radicale.

Păcănelele: O altă linie de front

Nici tema jocurilor de noroc nu este mai puțin tensionată. Administrația locală propune o soluție de compromis: relocarea lor în hoteluri și mall-uri pentru a le scoate din cartiere. Opoziția consideră măsura insuficientă și cere interzicerea totală, o temă cu impact social uriaș care, din nou, divide opinia publică între pragmatism administrativ și radicalism moral.

Indiferent de tabăra în care vă aflați, un lucru este cert: deciziile luate acum în Centrul Civic vor defini fața orașului pentru următoarea jumătate de secol. Este Brașovul pregătit pentru zgârie-nori sau ar trebui să rămână fidel scării umane?


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button