112

Elicopterul POA Brașov, mobilizat în căutarea unui adolescent dat dispărut după ce a plecat singur pe munte

Un adolescent de 15 ani a mobilizat forțe importante de intervenție după ce a plecat singur pe munte, în Bucegi, fără ca familia să mai poată lua legătura cu el. Alerta a fost declanșată de mama băiatului, care, observând că locația telefonului nu se mai modifica de două ore și că acesta nu răspunde, a alertat imediat Dispeceratul Național Salvamont.

„Mama acestuia avea o aplicație de urmărire a telefonului, observând astfel că poziția lui nu s-a mai modificat de 2 ore și nu răspundea la telefon. Panicată, a sunat la Dispeceratul Național Salvamont,  locația telefonului fiind pe Albisoara Crucii, din Abruptul Prahovean al Bucegiului.

Am alertat elicopterul de la POA Brașov si echipa de serviciu de pe Platoul Bucegi, pentru operațiunea de căutare.
Doi salvatori montani s-au îmbarcat in elicopter de la Cota 1400, iar echipa de pe platou a început căutarea cu drona.

Pe Albisoara Crucii s-au identificat un piolet si telefonul respectiv, dar fără posesorul acestora. Ulterior, am fost informați că adolescentul a ajuns cu bine acasă”, explică Salvamont Prahova.

Băiatul plecase singur pe munte, a căzut pe valea de abrupt, și-a pierdut pioletul și telefonul, dar din fericire nu s-a accidentat grav, reușind să coboare.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button